De asemenea, Georgescu este si vicepremier in Cabinetul Ponta.

“Ma bucur ca domnul Geogescu a acceptat aceasta functie. A acceptat cu greu, cu foarte mare greutate”,a spus premierul Victor Ponta, despre numirea lui Florin Georgescu la Ministerul Finantelor Publice.

Georgescu este absolvent al Facultatii de Finante si Contabilitate din cadrul Academiei de Studii Economice din Bucuresti.

Educatie

mai 2004: Institutul International pentru Dezvoltarea Managementului, Lausanne, Elvetia
august 1991-mai 1992: Henry Bloch School of Business and Public Administration - University of Missouri Kansas City, Kansas City, SUA - Stagiu de cercetare stiintifica privind managementul financiar-bancar in conditile economiei de piata, ca bursier Alexander Hamilton, in programul Fulbright
1989: Doctorat in finante, circulatie baneasca si credit, Academia de Studii Economice, Bucuresti
1976: Facultatea Finante-Contabilitate, Academia de Studii Economice, Bucuresti

Experienta profesionala

octombrie 2004 – prezent: Vicepresedinte al Consiliului de administratie si Prim-viceguvernator al Bancii Nationale a Romaniei
octombrie 2004 – prezent: Membru in Comitetul de Supraveghere Bancara (Banking Supervision Committee) al Bancii Centrale Europene
aprilie - octombrie 2004: Deputat si presedinte al Consiliului de Supraveghere al Bancii Comerciale Romane
decembrie 2000 - aprilie 2004: Deputat, presedinte al Comisiei de Buget, Finante si Banci a Camerei Deputatilor
octombrie 2000 - octombrie 2004: Presedinte al Camerei Auditorilor Financiari din Romania (din octombrie 2004 pana in prezent, auditor financiar inactiv)
noiembrie 1992 - decembrie 1996: Ministru de stat, ministru al finantelor si guvernator din partea Romaniei la Banca Internationala pentru Reconstructie si Dezvoltare si Banca Europeana pentru Reconstructie si Dezvoltare
iunie - noiembrie 1992: Secretar de stat in Ministerul Economiei si Finantelor
noiembrie 1990 - iunie 1992: Director general al Directiei Generale a Controlului Financiar de Stat Bucuresti, Ministerul Finantelor
februarie - noiembrie 1990: Director al Inspectiei Teritoriale Financiare de Stat Bucuresti, Ministerul Finantelor
iulie 1988 - februarie 1990: Sef serviciu control financiar in unitati economice din industrie, constructii, transporturi si cooperatia mestesugareasca, in cadrul Inspectiei Teritoriale Financiare de Stat Bucuresti, Ministerul Finantelor
noiembrie 1976 - iulie 1988: Inspector si inspector principal in serviciile de control financiar din industrie, constructii, transporturi si cooperatia mestesugareasca, in cadrul Inspectiei Teritoriale Financiare de Stat Bucuresti, Ministerul Finantelor

Activitate didactica

Conducator stiintific de doctorat la disciplina „Moneda si Credit”, Academia de Studii economice, Bucuresti si activitate didactica neintrerupta incepand din 1977, la aceeasi disciplina :
iulie 1999 - prezent: Profesor universitar; iulie 1999 - 2007 inclusiv la disciplina “Institutii Financiare Internationale”
februarie 1993 - iulie 1999: Conferentiar universitar
octombrie 1988 - februarie 1993: Lector universitar
octombrie 1977 - septembrie 1988: Asistent universitar

Alte activitati si realizari in domeniul profesional-stiintific

• Membru al Asociatiei Romane pentru Clubul de la Roma (ARCOR), Bucuresti
• Membru fondator si vicepresedinte al Societatii Romane de Economie (SOREC), Bucuresti
• Membru al Consiliului editorial al revistei “Oeconomica”
• Vicepresedinte al Asociatiei Generale a Economistilor din Romania, iunie 2002-octombrie 2004

Decoratii

• Ordinul “Steaua Romaniei” in grad de Ofiter - ianuarie 2010
• Ordinul “Steaua Romaniei” in grad de Cavaler - decembrie 2002
• Ordinul „Meritul industrial si comercial” - februarie 2007