Teatrul National Bucuresti

Sala Studio: marti, 18 februarie, ora 20.00 - "Scrisoarea" dupa "O scrisoare pierduta" de I. L. Caragiale, regia Horatiu Malaele; miercuri, 19 februarie, ora 20.00 - "Scrisoarea" dupa "O scrisoare pierduta" de I. L. Caragiale, regia Horatiu Malaele; joi, 20 februarie, ora 19.00 - "Hoti" de Dea Loher, regia Radu Afrim; vineri, 21 februarie, ora 20.30 - "D'ale noastre" de Gigi Caciuleanu, regia Gigi Caciuleanu; sambata, 22 februarie, ora 19.30 - "Sinucigasul", de Nikolai Erdman, regia Felix Alexa; duminica, 23 februarie, ora 19.30 - "Barfe, zvonuri si minciuni" de Neil Simon, regia Ion Caramitru, scrie Mediafax.

Sala Pictura: miercuri, 19 februarie, ora 20.00 - "Omul care a vazut moartea" de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; joi, 20 februarie, ora 20.00 - "Omul care a vazut moartea" de Victor Eftimiu, regia Dan Tudor; sambata, 22 februarie, ora 19.30 - "Micul infern" de Mircea Stefanescu, regia Mircea Cornisteanu; duminica, 23 februarie, ora 19.30 - "Micul infern" de Mircea Stefanescu, regia Mircea Cornisteanu;

Sala Mica: joi, 20 februarie, ora 20.00 - "Fata din curcubeu", de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sambata, 22 februarie, ora 20.00 - "Scara pisicii" de Katalin Thuroczy, regia Irina Popescu Boieru; duminica, 23 februarie, ora 19.30 - "Doi x Doi" de Tigrul de Murray Schisgal & Amantul de Harold Pinter, regia Vlad Stanescu;

Sala Atelier: vineri, 21 februarie, ora 19.30 - "Un duel", dupa A. P. Cehov, regia Alexandru Dabija;

Sala Media: duminica, 23 februarie, ora 11.00 - Teatrul national pentru copii.

Teatrul Nottara

Sala "Horia Lovinescu": joi, 20 februarie, ora 19.00 - "Titanic Vals", comedie in trei acte de Tudor Musatescu, regia Dinu Cernescu; vineri, 21 februarie, ora 19.00 - "Roman teatral" de Mihail Bulgakov, regia Vlad Massaci; sambata, 22 februarie, ora 19.00 - "Umor, amor, fior de dor... in Bucuresti", un spectacol de Diana Lupescu; duminica, 23 februarie, ora 19.00 - "Mobila si durere" de Teodor Mazilu, regia Alice Barb;

Sala "George Constantin": miercuri, 19 februarie, ora 19.30 - "Panica", "Trei Barbati pe punctul de-a ceda psihic", de Mika Myllyaho, regia Cristian Popescu; joi, 20 februarie, ora 19.30 - "Comedie de moda veche" de Alexei Arbuzov, un spectacol de Vasile Toma; vineri, 21 februarie, ora 19.30 - "Zeul macelului" de Yasmina Reza, regia Claudiu Goga; sambata, 22 februarie, ora 19.30 - "Variatiuni enigmatice" de Eric-Emmanuel Schmitt, regia Claudiu Goga; duminica, 23 februarie, ora 19.30 - "Metoda" de Jordi Galceran, regia Theodor-Cristian Popescu.

Teatrul Odeon

Sala Studio: marti, 18 februarie, ora 19.30 - "Contra democratiei" de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija; miercuri, 19 februarie, ora 19.30 - "Contra democratiei" de Esteve Soler, regia Alexandru Dabija;

Sala Majestic: miercuri, 19 februarie, ora 19.00 - "Sefele" de Werner Schwab, regia Sorin Militaru; joi, 20 februarie, ora 19.00 - "Pyramus & Thisbe 4 You" dupa William Shakespeare, regia Alexandru Dabija; vineri, 21 februarie, ora 19.00 - "Titanic Vals" de Tudor Musatescu, regia Alexandru Dabija; sambata, 22 februarie, ora 19.00 - "Cand Isadora dansa" de Martin Sherman, regia Razvan Mzilu; duminica, 23 februarie, ora 19.00 - "Un tramvai numit dorinta" de Tennessee Williams, regia Dinu Cernescu.

Teatrul Mic

marti, 18 februarie, ora 19.00 - "Profesiunea d-nei Warren" de George Bernard Shaw, regia Claudiu Istodor; miercuri, 19 februarie, ora 19.00 - "Primavara d-nei Stone la Roma", dramatizare de Martin Sherman, regia Liana Ceterchi; joi, 20 februarie, ora 20.00 - "Baietii de aur"de Neil Simon, regizor de platou Petre Moraru; vineri, 21 februarie, ora 19.00 - "Sex on the bici" de John Tobias, regia Nona Ciobanu; sambata, 22 februarie, ora 19.00 - "Volpone" dupa Ben Jonson, regia Vlad Cristache; duminica, 23 februarie, ora 19.00 - "Doamna noastra din Pascagoula" de Tennessee Williams, regia Florin Fatulescu.

Teatrul Foarte Mic

joi, 20 februarie, ora 19.00 - "Somnoroasa aventura" de Teodor Mazilu, regia Vlad Stanescu; vineri, 21 februarie, ora 19.00 - "O viata in teatru" de David Mamet, regia Ovidiu Niculescu; sambata, 22 februarie, ora 19.00 - "Super-fericitii", un spectacol de Catinca Draganescu, miscarea scenica Mihaela Culda; duminica, 23 februarie, ora 19.00 - "Zelda" de William Luce, un spectacol de Liana Ceterchi.

Teatrul Bulandra

Sala "Liviu Ciulei" (Laborator): joi, 20 februarie, ora 20.00 - "Sarpele in iarba" de Alan Ayckbourn, regia Emil Hostina;

Sala "Liviu Ciulei": vineri, 21 februarie, ora 19.00 - "La grande magia" de Eduardo de Filippo, regia Elie Malka; sambata, 22 februarie, ora 19.00 - "Voiajul domnului Perrichon" de Eugene Labiche, regia Dinu Cernescu; duminica, 23 februarie, ora 19.00 - "Arta" de Yasmina Reza, regia Cristi Juncu.

Teatrul Evreiesc de Stat

Citeste si:

Sala Noua (Teatrul de Comedie): miercuri, 19 februarie, ora 19.00 - "Yom Kippur" de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea; vineri, 21 februarie, ora 19.00 - "Mazl-Tov... and Justice for all!" de Andrei Munteanu, regia Andrei Munteanu; sambata, 22 februarie, ora 19.00 - "Dinastia Efros" de Iacob Gordin, regia Kincses Elemer; duminica, 23 februarie, ora 19.00 - "Yom Kippur" de Hanna Azulay Hasfari, regia Alexandru Jitea.

Teatrul de Comedie

Sala "Radu Beligan": miercuri, 19 februarie, ora 19.00 - "Revizorul" de N. V. Gogol, regia Horatiu Malaele; joi, 20 februarie, ora 19.00 - "Pescarusul" de A. P, Cehov, regia Claudiu Goga; vineri, 21 februarie, ora 19.00 - "Poker" de Adrian Lustig, regia Alexandru Tocilescu; sambata, 22 februarie, ora 19.00 - "Parcul", scenariul Mihai Malaimare, regia Mihai Malaimare; duminica, 23 februarie, ora 19.00 - "…escu" de Tudor Musatescu, regia Alexandru Dabija;

Sala Studio: vineri, 21 februarie, ora 19.30 - "Poiana Boilor" dupa "Cerere in casatorie/Ursul" de A. P. Cehov, regia Horatiu Malaele.

Teatrul Metropolis

joi, 20 februarie, ora 19.00 - "Paris, mon amour", regia Razvan Ioan Dinca; vineri, 21 februarie, ora 19.00 - "Opposites attract" de Bruce Kane; sambata, 22 februarie, ora 19.00 - "Sex" de Rob de Graaf, regia Claudiu Goga; duminica, 23 februarie, ora 19.00 - "Doi pe o banca" de Aleksandr Ghelman, regia Emanuel Parvu.
Teatrul Masca: joi, 20 februarie, ora 19.00 - "Cafeneaua", scenariul si regia Mihai Malaimare; vineri, 21 februarie, ora 19.00 - "Negutatoarea din Venetia" adaptare dupa Negutatorul din Venetia, de William Shakespeare, regia Michele Modesto Casarin; sambata, 22 februarie, ora 19.00 - "Clinica", regia Aurel Palade; duminica, 23 februarie, ora 19.00 - "Flecarerile femeilor", regia Mihai Malaimare;

Sala Teatrului de Comedie sambata, 22 februarie, ora 19.00 - "Parcul", scenariul si regia Mihai Malaimare.

Teatrul de Arta

miercuri, 19 februarie, ora 20.15 - "Emigreisan drim" de Ioan Peter, regia Bogdan Husanu; joi, 20 februarie, ora 20.15 - "Stand up pls" de Silviana Visan Carter; vineri, 21 februarie, ora 20.15 - "Unora le place swingul" de Donna Hoke, regia Claudiu Puscau; sambata, 22 februarie, ora 20.15 - "Un barbat si mai multe femei" de Leonid Zorin, regia Bogdan Husanu; duminica, 23 februarie, ora 20.15 - "Monoloagele vecinului" de Laurentiu Banescu, regia Lauretiu Banescu.

Teatrul Act: miercuri, 19 februarie, ora 19.00 - "Cockosi" de Mike Bartlett, regia Horia Suru; sambata, 22 februarie, ora 19.00 - "Cont(r)ACTe" de Mike Bartlett, regia Cristi Juncu.

Sala ArCuB: joi, 20 februarie, ora 19.00 - "Cina cu prieteni" de Donald Margulies, regia Claudiu Goga; vineri, 21 februarie, ora 20.00 - "Insemnele unui nebun" de NV Gogol, regia Felix Alexa; sambata, 22 februarie, ora 19.00 - "Marfa vie" dupa AP Cehov, o dramatizare de Nicolae Urs; regia Dragos Campan; duminica, 23 februarie, ora 19.00 - "Prizonierul din Manhattan", un spectacol de Iarina Demian, dupa o piesa a lui Neil Simon.

Opera Comica: luni, 17 februarie, ora 11.00 - "Don Quijote", regia si coregrafia Mihai Babuska; marti, 18 februarie, ora 11.00 - "Don Quijote", regia si coregrafia Mihai Babuska; vineri, 21 februarie, ora 17.00 - "Minunita si vrajitoarea", regia si coregrafia Mihai Babuska.

In Culise: luni, 17 februarie, ora 20.00 - "Frumoasa calatorie a ursilor panda", regia Cristian Bajora; marti, 18 februarie, ora 20.00 - "Trasi la xerox", regia Dan Tudor; miercuri, 19 februarie, ora 19.00 - "Asa se intampla cu toti oamenii obisnuiti" de Theo Herghelegiu, regia Cristian Bajora; joi, 20 februarie, ora 19.00 - "Vanzatorii ambulanti" de Murray Schisgal, regia Theo Herghelegiu.

Godot Cafe-Teatru: luni, 17 februarie, ora 20.00 - "Bartender Blues" dupa Mihai Ignat, regia Eugen Dyemant; marti, 18 februarie, ora 20.00 - "7 Blesteme... cerute, facute si legate", scenariu si regia Chris Simion; miercuri, 19 februarie, ora 18.30 - "LSD Theatre show" de Christopher Durang, regia Horatiu Suru; joi, 20 februarie, ora 21.00 - "Testosteron" de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; vineri, 21 februarie, ora 18.45 - "Ce poti sa faci in 10 minute?", dupa autori americani contemporani, regia Doina Antohi; vineri, 21 februarie, ora 22.00 - "Doua liniute" de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; sambata, 22 februarie, ora 15.00 - "Testosteron" de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; sambata, 22 februarie, ora 19.00 - "Carpathian Garden" de Radu Iacoban, scenografie Irian Moscu; sambata, 22 februarie, ora 22.00 - "Testosteron" de Andrzej Saramonowicz, regia Zalan Zakarias; duminica, 23 februarie, ora 15.00 - "7 dintr-o lovitura" de Lia Bugnar, regia Lia Bugnar; duminica, 23 februarie, ora 20.00 - "Cui i-e frica de Virginia Woolf?" de E. Albee, un spectacol de Mariana Camarasan si Alexandra Penciuc.

Green Hours: marti, 18 februarie, ora 20.00 - "L-V. 8-16", un spectacol de Ioana Paun dupa "Cred ca nu m-ati inteles bine" de Rodrigo Garcia, un one man show Lari Giorgescu; sambata, 22 februarie, ora 21.30 - "Aici nu se simte & Oase pentru Otto".

Teatrul Mignon: miercuri, 19 februarie, ora 19.30 - "Escroci in aer liber" de Ion Baiesu, regia Dan Tudor.
Teatrul Apropo: sambata, 22 februarie, ora 19.00 - "Martorii lui Charlie" de Alina Grigore, Dorin Banica, Andrei Iordache; duminica, 23 februarie, ora 19.00 - "Pinalti" dupa Stephen Smith.

Teatrul Tandarica: luni, 17 februarie, ora 10.00 - "Frumoasa din padurea adormita", regia Mihai Gruia Sandu; marti, 18 februarie, ora 10.00 - "Fata babei si fata mosneagului", regia Daniel Stanciu; miercuri, 19 februarie, ora 10.00 - "Cei trei purcelusi", regia Mihai Gruia Sandu; vineri, 21 februarie, ora 10.00 - "Fata babei si fata mosneagului", regia Daniel Stanciu; sambata, 22 februarie, ora 10.00 - "Alba ca Zapada", regia Cristian Pepino; sambata, 22 februarie, ora 12.00 - "Alba ca Zapada", regia Cristian Pepino; duminica, 23 februarie, ora 10.00 - "Frumoasa si Bestia", regia Cristian Pepino; duminica, 23 februarie, ora 12.00 - "Frumoasa si Bestia", regia Cristian Pepino.

Teatrul Excelsior: marti, 18 februarie, ora 10.00 - "Vrajitorul din Oz", o intamplare cu muzica de Petre Bokor, regia Petre Bokor; miercuri, 19 februarie, ora 10.00 - "Degetica", adaptare de Aurel Mitran dupa HC Andersen, regia Aurel Mitran; joi, 20 februarie, ora 10.00 - "Cocoselul neascultator" de Ion Lucian, regia Ion Lucian si Victor Radovici; vineri, 21 februarie, ora 10.00 - "Degetica", adaptare de Aurel Mitran dupa HC Andersen, regia Aurel Mitran; duminica, 23 februarie, ora 10.00 - "Maria-sa... magarul!" de Ion Lucian, regia Ion Lucian.

Teatrul Ion Creanga, Sala Rapsodia - marti, 18 februarie, ora 10.00 - "Inima Rece", dramatizare de Banu Radulescu, dupa Wilhelm Hauff, regia Sorana Coroama-Stanca; miercuri, 19 februarie, ora 10.00 - "Razboiul bucatelor" de Ioan Garmacea dupa Petre Ispirescu, regia Mihai Manolescu; joi, 20 februarie, ora 10.00 - "Noddy", adaptare de David Wood dupa Enid Blyton, regia Attila Vizauer; vineri, 21 februarie, ora 10.00 - "Un lup, o capra si trei iezi" de Monica Patriciu dupa Ion Creanga, regia Cornel Todea; vineri, 21 februarie, ora 17.00 - "Rotocol", un spectacol conceput de Anca Zamfirescu si Alexandrina Halic, scenografia Anca Paslaru; sambata, 22 februarie, ora 11.00 - "Renart Vulpoiul", scenariul Constantin Dicu, regia Constantin Dicu; duminica, 23 februarie, ora 10.00 - "Cartea Junglei", dramatizare de Octavian Jighirgiu dupa Rudyard Kipling, regia Octavian Jighirgiu.