Printre spectacolele remarcate in acest an se afla Napasta (Radu Afrim) sau Doua loturi (Alexandru Dabija) de la Teatrul National Bucuresti sau spectacolul Capra cu trei iezi al Teatrului Act, prin nominalizarea Emiliei Dobrin la categoria Cea mai buna actrita in rol principal.

In acest an, Premiul de Excelenta al Senatului UNITER va reveni Teatrului National Bucuresti (foto), pentru realizarea programului Anul Caragiale, iar premiile pentru intreaga activitate apartin actorului Matei Alexandru, actritei Leni Pintea-Homeag, reigzorului Alexandru Colpacci, scenografei Axenti Marfa, iar premiul pentru Critica si istorie teatrala lui Constantin Paiu.

Juriul din acest an, compus din criticii de teatru Mircea Morariu, Ion Parhon si Maria Zarnescu, a punctat urmatoarele spectacole:

Premiul pentru debut
Vlad Birzanu - rolul Flaut, carpaci de foale din spectacolul Visul unei nopti de vara (Teatrul Anton Pann, Ramnicu Valcea)
Rares Florin Stoica - rolul Claudio din spectacolul Baiatul din ultima banca (teatrul National Bucuresti)
Silvia Török - rolul Iris din spectacolul Fetita din bolul pestelui auriu (Teatrul German de Stat Timisoara)

Cel mai bun spectacol de teatru radiofonic
Cei din urma vor fi cei din urma - scenariu si regie artistica Gavriil Pinte
D'ale carnavalului - adaptare radiofonica si regie artistica Alexandru Darie
Suzana - scenariu si regie artistica Ilinca Stihi

Cea mai buna scenografie
Dragos Buhagiar - Calatoriile lui Gulliver (Teatrul National Radu Stanca, Sibiu)
Adrian Damian - Viata e vis (Teatrul National Timisoara)
Helmut Stürmer - Doua loturi (Teatrul National Bucuresti)

Cel mai bun actor in rol secundar
Banyai Kelemen Barna - rolul Florin din spectacolul Bezna de mina (Teatrul National Targu Mures – Compania „Tompa Miklós”)
Andras Hathazi - rolul Judecatorul Brack din spectacolul Hedda Gabler (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Marius Manole - rolul Povestitorul din spectacolul Doua loturi (Teatrul National Bucuresti)

Citeste si:

Cea mai buna actrita in rol secundar
Eniko Gyorgyjakab - rolul Doamna Elvsted din spectacolul Hedda Gabler (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Ofelia Popii - rolul Sofia Egorovna din spectacolul Platonov (Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu)
Olga Torok - rolul Sylvia din spectacolul Fetita din bolul pestelui auriu (Teatrul German de Stat Timisoara)

Cel mai bun actor in rol principal
George Costin - rolul Maiorul din spectacolul Familia Tót (Centrul Cultural pentru UNESCO „Nicolae Balcescu” Bucuresti)
Lari Giorgescu - rolurile din spectacolul D’ale noastre (Teatrul National Bucuresti)
Nicu Mihoc -rolul titular din spectacolul Platonov (Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu)

Cea mai buna actrita in rol principal
Emilia Dobrin - rolul Capra din spectacolul Capra cu trei iezi (Teatrul ACT Bucuresti)
Imola Kezdi - rolul titular in spectacolul Hedda Gabler (Teatrul Maghiar de Stat Cluj)
Tania Popa - rolul Fata din spectacolul Fata din curcubeu (Teatrul National Bucuresti)

Cea mai buna regie
Radu Afrim - Napasta (Teatrul National Bucuresti)
Alexandru Dabija - Doua loturi (Teatrul National Bucuresti)
Silviu Purcarete - Calatoriile lui Gulliver (Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu)

Cel mai bun spectacol
Calatoriile lui Gulliver, exercitii scenice inspirate din opera lui Jonathan Swift (Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu)
D'ale noastre de Gigi Caciuleanu (Teatrul National Bucuresti)
Platonov de A.P. Cehov (Teatrul National „Radu Stanca” Sibiu)

Premiul pentru critica teatrala: Oltita Cintec, Cristina Rusiecki, Octavian Saiu
Premiile speciale ale Senatului UNITER vor fi acordate domnului Liviu Berehoi (Premiul special pentru Teatru de papusi si marionete), domnului Tibor Cari (Premiul special pentru muzica de teatru) si domnului Tudor Gheorghe (Premiul special pentru o viata dedicata poeziei autentice).