Aproximativ 400 de filme - mari productii hollywoodiene, lungmetraje independente, documentare - au fost proiectate anul acesta la Festivalul de la Berlin. Doar 20 de filme si-au disputat Ursul de Aur, recompensa suprema a acestui festival, castigata anul trecut de filmul romanesc "Pozitia copilului", de Calin Peter Netzer, considerat o opera cinematografica lipsita de concesii la adresa Romaniei postcomuniste.

Lungmetrajul castigator al premiului Ursul de Aur 2014 - "Bai Ri Yan Huo/ Black Coal, Thin Ice", de Yi'nan Diao - a obtinut la gala de sambata seara si premiul Ursul de Argint pentru cel mai bun actor, acordat chinezului Fan Liao, scrie Mediafax.

Pelicula "The Grand Budapest Hotel", de Wes Anderson, care a deschis festivalul, pe 6 februarie, a fost recompensata cu marele premiu al juriului, in timp ce Richard Linklater a fost un alt mare castigator, primind, pentru lungmetrajul sau "Boyhood", Ursul de Argint pentru cel mai bun regizor.

Premiul FIPRESCI, decernat de Federatia Internationala a Criticilor de Film celui mai bun lungmetraj din competitie, i-a revenit peliculei "Aimer, Boire et Chanter/ Life of Riley", de Alain Resnais.

Americanul James Schamus, producator al filmelor regizate de celebrul Ang Lee, a fost presedintele juriului oficial al Berlinalei, din care au mai facut parte actorul austriac Christoph Waltz, actorul chinez Tony Leung, producatoarea americana Barbara Broccoli, actrita daneza Trine Dyrholm, pictorita si regizoarea iraniana Mitra Farahani si actrita americana Greta Gerwig.

Romania nu a fost prezenta in competitie la editia de anul acesta a Festivalului de Film de la Berlin. In schimb, lungmetrajul "Al doilea joc", de Corneliu Porumboiu, a fost selectat in Forum, o sectiune necompetitionala dedicata documentarelor si filmelor experimentale regizate de cineasti tineri.

Ceremonia de decernare a premiilor a avut loc la Berlinale Palast, sambata seara, fiind difuzata in direct pe site-ul evenimentului. Festivalul se va incheia odata cu proiectia filmului ce a fost desemnat castigator al trofeului Ursul de Aur.

Berlinala atrage anual peste 450.000 de spectatori, peste 3.000 de jurnalisti din 80 de tari, cu peste 400 de filme in program, fiind astfel, dupa Festivalul de la Cannes, cel mai important eveniment cinematografic european de profil. Organizatorii evenimentului au anuntat, in timpul ceremoniei de sambata seara, ca, anul acesta, un numar record de 330.000 de bilete au fost vandute pentru proiectiile din festival.

Lista completa a castigatorilor la Festivalul International de Film de la Berlin 2014:

Ursul de Aur pentru cel mai bun film - "Bai Ri Yan Huo/ Black Coal, Thin Ice", de Yi'nan Diao

Ursul de Argint - Marele Premiu al juriului - "The Grand Budapest Hotel", de Wes Anderson
Ursul de Argint pentru cel mai bun regizor - Richard Linklater, pentru "Boyhood"
Ursul de Argint pentru cea mai buna actrita - Haru Kuroki, pentru rolul din "The Little House", de Yojdir i Yamada
Ursul de Argint pentru cel mai bun actor - Fan Liao, pentru rolul din "Black Coal, Thin Ice", de Yi'nan Diao
Ursul de Argint pentru cel mai bun scenariu - Anna Brüggemann si Dietrich Brüggemann, pentru "Kreuzweg/ Stations of the Cross", de Dietrich Brüggemann

Citeste si:

Premiul "Alfred Bauer" pentru noi perspective in arta cinematografica - "Aimer, boire et chanter", de Alain Resnais
Ursul de Aur pentru cel mai bun scurtmetraj - "Tant qu'il nous reste des fusils à pompe", de Caroline Poggi si Jonathan Vinel
Ursul de Argint pentru cel mai bun scurtmetraj - "Laborat", de Guillaume Cailleau
Premiul pentru cel mai bun film din sectiunea Panorama - "Güeros" (Mexic), de Alonso Ruízpalacios
Premiul serviciului german de schimb academic DAAD pentru scurtmetraj - "Person to Person", de Dustin Guy Defa

Ursul de Argint pentru realizari artistice deosebite - Zeng Jian, pentru imaginea filmului "Tui Na/ Blind Massage", in regia lui Ye Lou
Premiul pentru cel mai bun lungmetraj de debut - "Güeros", de Alonso Ruizpalacios
Scurtmetrajul nominalizat pentru premiile Academiei de Film Europene 2014 - "Taprobana", de Gabriel Abrantes
Ursul de Aur pentru intreaga cariera - Ken Loach

Premiul Berlinale Camera - Karl Baumgartner
Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din competitie - "Kreuzweg/ Stations of the Cross", de Dietrich Brüggemann; mentiune speciala: "'71", de Yann Demange

Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din sectiunea Panorama - "Calvary", de John Michael McDonagh; mentiune speciala: "Triptyque", de Robert Lepage, Pedro Pires
Premiul juriului ecumenic pentru cel mai bun film din sectiunea Forum - "Sto spiti/ At Home", de Athanasios Karanikolas

Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din competitie - "Aimer, Boire et Chanter/ Life of Riley", de Alain Resnais
Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Panorama - "Hoje eu quero voltar sozinho/ The Way He Looks", de Daniel Ribeiro
Premiul FIPRESCI pentru cel mai bun film din Forum - "Forma", de Ayumi Sakamoto

Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Panorama - "Kuzu/ The Lamb", de Kutluğ Ataman
Premiul C.I.C.A.E. pentru cel mai bun film din Forum - "She's Lost Control", de Anja Marquardt
Premiul Gilde deutscher Filmkunsttheater (Guild of German Art House Cinemas), acordat unui film din competitie: "Boyhood", de Richard Linklater

Premiul Label Europa Cinemas - "Blind", de Eskil Vogt
Premiul Teddy pentru cel mai bun film - "Hoje Eu Quero Voltar Sozinho", de Daniel Ribeiro
Premiul Teddy pentru cel mai bun documentar - "Der Kreis", de Stefan Haupt
Premiul Teddy pentru cel mai bun scurtmetraj - "Mondial 2010", de Roy Dib
Premiul juriului Teddy (sectiune care militeaza pentru drepturile minoritatilor sexuale) - "Pierrot Lunaire", de Bruce LaBruce

Premiul Made in Germany - Perspektive Fellowship - Sandra Kaudelka, pentru "Intershop", si Sebastian Mez, pentru "274"
Premiul Dialogue en Perspective - "Anderswo", de Ester Amrami; mentiune speciala - "Nebel", de Nicole Vögele
Premiul Caligari - "Das große Museum", de Johannes Holzhausen
Premiul NETPAC (The Network for the Promotion of Asian Cinema) - ex-aequo: "Cheol-ae-kum", de Kelvin Kyung Kun Park, si "Non-fiction Diary", de Jung Yoon-suk

Premiul pentru pace - "We Come as Friends", de Hubert Sauper
Premiul Amnesty International - "Al midan/ The Square", de Jehane Noujaim
Premiul Cinema Fairbindet - "Concerning Violence", de Göran Hugo Olsson
Premiul Heiner Carow - "Meine Mutter, ein Krieg und ich", de Tamara Trampe, Johann Feindt
Premiul Think: Film - "Provenance", de Amie Siegel

Premiul publicului pentru un film de fictiune din sectiunea Panorama - "Difret",de Zeresenay Berhane Mehari
Premiul publicului pentru un documentar din sectiunea Panorama - "Der Kreis", de Stefan Haupt
Premiul cititorilor Berliner Morgenpost - "Boyhood", de Richard Linklater
Premiul cititorilor Tagesspiegel - "Zamatoví teroristi/ Velvet Terrorists", de Pavol Pekarčík, Ivan Ostrochovský, Peter Kerekes

Premiul cititorilor publicatiei LGBT Siegessäule - "52 Tuesdays", de Sophie Hyde
Premiul VFF Talent Highlight Pitch, acordate la Berlinale Talent Campus: Bavo Defurne (Belgia), pentru "For Souvenir"
Arte International Prize - Emir Baigazin (Kazahstan), pentru "The Wounded Angel"
Premiul Dolby Sound Mark - Iulia Glukova (Federatia Rusa)

Sursa foto: berlinale.de