Simona Halep a invins-o pe Ivanovici dupa o ora de joc. Dupa un inceput mai slab de meci, in care Ivanovici s-a desprins la 2-0, Simona a inceput sa-si revina. Beneficiind si de greselile nefortate ale jucatoarei din Serbia, Halep a capatat mai multa incredere si a pus stapanire pe partida, ea reusind sa castige consecutiv urmatoarele sase ghemuri. Nici macar sfaturile antrenorului Astfel, dupa aproximativ 27 de minute, Halep a reusit sa se impuna in prima mansa cu scorul de 6-2.

Edificator pentru primul set sta raportul greselilor nefortate, 14 in dreptul Anei Ivanovici si doar patru pentru Simona Halep. Raportul loviturilor castigatoare a fost 6-4 in favoarea jucatoarei din Serbia. Setul secund a inceput tot cu Halep la conducere, care a obtinut un break, insa imediat Ivanovici a castigat pe serviciul romancei. In cel de-al treilea ghem, Halep a reusit sa castige la 0 pe serviciul lui Ivanovici. Dupa ce fiecare sportiva si-a castigat propriul serviciu, Ivanovici a cerut pentru a doua oara in partida interventia antrenorului, insa nici de aceasta data sfaturile tehnicianului nu au avut efectul scontat pentru fostul lider WTA, Halep reusind sa se distanteze la 5-2 si incheind partida la prima minge de meci, potrivit Mediafax.

Simona Halep bate palma cu adidas si devine ambasador global al marcii

Ca si in primul set, Ivanovici a condus la capitolul lovituri castigatoare, 8-6, dar si la cel al greselilor nefortate 10-9. In urma acestei victorii, Halep si-a luat "revansa" pentru infrangerea din partida contand pentru Cupa Federatiei, care a avut loc la Bucuresti in ziua de Paste.

Simona Halep a fost sustinuta, vineri, din tribune de numerosi romani, intre care si fotbalistul echipei Getafe Ciprian Marica. Halep o va intalni in semifinalele turneului dotat cu premii in valoare totala de 3.671.405 euro pe jucatoarea ceha Petra Kvitova, a cincea favorita si locul 6 mondial, care a beneficiat in sferturi de abandonul liderului mondial, americanca Serena Williams.

Simona Halep si Petra Kvitova s-au mai intalnit o singura data, in finala turneului de la New Haven, in 2013. Halep s-a impus atunci cu scorul de 6-2, 6-2. Pentru calificarea in penultimul act al competitiei, Halep va primi 390 de puncte WTA si un cec in valoare de 172.425 de euro.

Aceasta este a doua semifinala de turneu Premier Mandatory pentru Simona Halep, dupa cea de la Indian Wells, din luna martie, pierduta de romanca in fata sportivei poloneze Agnieszka Radwanska.

Sursa foto: Simona Halep/Shutterstock.com