Conform anuntului COSR, delegatia Romaniei va cuprinde urmatorii sportivi:

Atletism - Elena Daniela Cirlan, Paula Claudia Todoran, Marius Viorel Ionescu (la maraton), Andreea Arsine, Claudia Stef, Ana Veronica Rodean (20 km mars), Marius Cocioran, Narcis Stefan Mihaila (50 km mars), Alina Rotaru (saritura in lungime), Elena Panturoiu, Cristina Bujin si Marian Oprea (triplusalt), Florina Pierdevara si Claudia Bobocea (800 m), Bianca Razor (400 m), Andrei Gag (aruncarea greutatii), Ancuta Bobocel (3.000 m obstacole), Rares Toader (aruncarea greutatii);

Box – Mihai Nistor (categoria plus 91 kg);

Canotaj - Constantin Adam, Vlad Dragos Aicoboae, Marius Vasile Cozmiuc, Toader Gontaru (patru rame fara carmaci); George Alexandru Palamariu, Cristi Pirghie (doi rame), Laura Oprea, Mihaela Petrila, Ioana Strungaru, Madalina Beres, Adelina Bogus, Andreea Boghian, Roxana Cogianu, Daniela Druncea si Irina Dorneanu (cazul sau de dopaj este in curs de cercetare), la opt rame cu carmaci, plus Popa Iuliana – rezerva; Elena Lavinia Tarlea si Laura Oprea (doi rame); Ionela Livia Lehaci si Gianina Beleaga (dublu vasle categorie usoara);

Ciclism - Serghei Tvetcov;

Gimnastica artistica - Marian Dragulescu, Andrei Muntean si Catalina Ponor (individual-compus), Larisa Iordache este rezerva;

Gimnastica ritmica - Ana Luiza Filiorianu (individual-compus);
Haltere - Andreea Aanei (+75 kg), Florina Sorina Hulpan (69 kg), Dumitru Captari (77 kg) si Gabriel Sincraian (85 kg);

Handbal feminin – 14 sportive, plus o rezerva, care vor fi alese din urmatorul lot largit: Valentina Ardean Elisei, Aurelia Bradeanu, Eliza Buceschi, Florina Chintoan, Laura Chiper, Melinda Geiger, Oana Manea, Ionica Munteanu, Cristina Neagu, Gabriela Perianu, Crina Pintea, Gabriella Szucs, Ana Maria Tanasie, Bianca Tiron, Aneta Udristoiu, Paula Ungureanu, Patricia Vizitiu, Madalina Zamfirescu si Denisa Dedu;

Citeste si:

Inot - Robert Glinta, Marius Radu, Norbert Trandafir, Alin Coste si Daniel Macovei;
Judo - Monica Ungureanu (48 kg), Andreea Chitu (52 kg), Corina Caprioriu (57 kg) si Daniel Natea (+100 kg). Alexandru Croitoru si Loredana Ohai (parteneri de antrenament);

Kaiac – canoe - Valentin Cameneschi, Aurelian Madalin Ciocan, Cosmin Lulciuc, Razvan Oltean – (K4 - 1.000 m), Iuliana Andreea Taran, Irina Lauric (K2 - 500 m);
Lupte - Alin Alexuc Ciurariu (98 kg), Ion Iulian Panait (66 kg), la greco-romane, Emilia Alina Vuc (48 kg), respectiv Ivan Guidea (57 kg), Albert Saritov (97 kg), la libere;

Scrima - Malina Calugareanu (floreta individual), Tiberiu Dolniceanu (sabie individual), Simona Gherman, Simona Pop, Ana Maria Popescu (spada individual si echipe), iar Loredana Dinu va fi rezerva la spada echipe;

Tenis de masa - Elizabeta Samara, Daniela Dodean Monteiro (simplu si echipe), Bernadette Szocs (echipe), Adrian Crisan si Ovidiu Ionescu (simplu);
Tenis de camp - Simona Halep (simplu), Irina Begu, Monica Niculescu (simplu si dublu), Horia Tecau si Florin Mergea (dublu);

Tir – Alin Moldoveanu (10 m pusca aer comprimat).

Cele patru rezerve sunt: Iuliana Popa (canotaj 8 plus 1), Larisa Iordache (gimnastica artistica), Loredana Dinu (echipa spada), plus o handbalista. De asemenea, COSR a aprobat si participarea a doi sportivi, in calitate de parteneri de antrenament la judo, Alexandru Croitoru si Loredana Ohai.

”Sportivii cu statut de rezerva sau parteneri de antrenament nu vor sta in satul olimpic, pentru ca asa e regulamentul. La alte editii JO, ei erau lasati in tara si chemati la nevoie, dar acum sunt alte probleme cu aceasta Olimpiada, ma refer la distanta mare in primul rand, dar si alte situatii atipice, astfel ca am decis sa mearga cu toata delegatia. Toate tarile puternice fac acest lucru, iar noi nu suntem mai prejos ca traditie. Avem logistica si vom proceda ca toata lumea”, a declarat, sambata, secretarul general al COSR, Ioan Dobrescu, pentru News.ro.

Jocurile Olimpice de la Rio de Janeiro vor avea loc in perioada 5-21 august.

Sursa foto: lazyllama/Shutterstock.com