Alex Goaga30 Ianuarie 2012 in Start Up

Cine sunt cei mai influenti 50 de oameni in social media


Cine sunt cei mai influenti 50 de oameni in social media
Sunt persoane care pot schimba perceptii foarte usor, care pot aduce succes unui antreprenor, sau, din contra, il pot desfiinta printr-un singur tweet, persoane cu o lista mare de “followeri” si popularitate ridicata in randul lor. Lista a fost realizata folosind sistemul de masurare PeekYou, scrie Forbes.com.

Bineinteles, lista se poate schimba in cateva saptamani sau chiar mai repede dar, chiar si asa, aceste persoane vor ramane mult timp printre cei mai influenti oameni din social media la nivel mondial. Daca vrei sa afli ce este nou pe diferite piete, daca vrei sa stii ponturi sau poate chiar sa interactionezi cu ei, este necesar sa ii urmaresti pe retele sociale.

Din aceasta lista au fost exclusi influencerii ai caror followeri nu au putut fi identificati sau care se ascundeau sub alte nume. Totodata au fost exclusi si cei care doar copiaza/preiau continut din alte parti – toti acestia creaza continut propriu.

Alte instrumente folosite pentru realizarea topului sunt Leximancer si GlobalDawn.co.

Mai jos, lista cu cei 50 de oameni.

#1. Chris Brogan @chrisbrogan

#2. Ann Handley @marketingprofs.

#3. Guy Kawasaki @guykawasaki

#4. Gary Vaynerchuk @garyvee

#5. Scott Stratten @unmarketing

#6. Robert Scoble @scobleizer

#7. Glen Gilmore @glengilmore

# 8. Liz Strauss , @LizStrauss

#9. Jason Falls @jasonfalls

#10. Mari Smith @marismith

#11. Scott Monty @scottmonty

#12.Renee Blodgett , @magicsaucemedia

#13. Pam Moore @PamMktgNut

#14. Jeff Bullas @jeffbullas

#15. Paul Barron @paulbarron

# 16. Ted Coine @tedcoine

#17 Brian Solis @briansolis

#18. Chris Voss

#19. Eve Mayer Orsburn @linkedinqueen

#20. SusanCooper @buzzedition

#21. Lori Ruff

#22. Jay Oatway @jayoatway

#23. Jeremiah Owyang @jowyang

#24. Kim Garst @kimgarst

Citeste si:

#25. Mike O’Neil @mikeoneilrocks

#26. Lori Taylor @lorirtaylor

#27. Steve Farnsworth @steveology

#28. Neal Schaffer @nealschaffer

#29. Viveka Von Rosen @linkedinexpert

#30. Jason Yormark @jasonyormark

#31. Marsha Collier @MarshaCollier

#32. Wendi Moore @wendimooreagncy

#33. Chris Abraham @chrisabraham

#34. Yacine Baroudi @fastake

#35. Mark Davidson @markdavidson

#36. Michele Smorgon @maxoz

#37. Jeff Jarvis @jeffjarvis

#38. Steve Rubel @steverubel

#39. Shelley Kramer @shellykramer

#40. Christopher Penn @cspenn

#41. Diane Rayfield @dianerayfield

#42. Kristi Hines @kikolani

#43. Vicki Flaugher @smartwoman

#44. Maz Nadjm @mazi

#45. Amy Porterfield @amyporterfield

#46. David Meerman Scott @dmscott

#47. Laurel Papworth @silkcharm

#48 Mark Schaefer @markwschaefer

#49. Dede Watson @dede_watson

#50.Amber Naslund @ambercadabra

Ce parere aveti de aceasta lista? Cu cine ati completa-o? wall-street.ro va incurajeaza sa comentati.

Recomandare DOMENII FIERBINTI: Unde vor creativii sa isi deschida afaceri




Citeste si

mai multe articole din Start Up