Compania a inregistrat anul trecut o cifra de afaceri de 24,4 milioane euro si a comercializat 3.100 de autoturisme. In primul trimestru al acestui an, AAA Auto a inregistrat o cifra de afaceri de 4,9 milioane euro in crestere cu 21%, fata de perioada similara a lui 2006. Tot in primul trimestru, vanzarile au urcat cu 15%, pana la 644 unitati.
Compania a deschis anul acesta in aprilie o sucursala de achizitii in Brasov, unde peste doua luni vor incepe sa functioneze departamentele de vanzari si servicii financiare. AAA Auto va continua sa se extinda in tara si va deschide in toamna un centru de cumparari in Timisoara, ce va fi completat in primavara anului viitor cu serviciile de vanzari, care va avea o oferta de 200 de masini.
Tot anul viitor, AAA Auto si-a propus sa deschida centre in alte doua orase din tara Cluj si Constanta. Reprezentantii companiei estimeaza ca investitia pentru fiecare centru va fi in jurul a 5 milioane euro.
AAA Auto a intrat pe piata din Romania in iunie 2005 si a vandut de atunci aproape 5.000 de masini. AAA Auto, prezenta in Cehia, Slovacia, Polonia, Ungaria si Romania, a vandut anul trecut 61.165 de masini in cele cinci tari, cu 22% mai mult decat in 2005. Valoarea vanzarilor a crescut anul trecut cu 24%, pana la 349,1 milioane euro.
Citeste si:
Calculator Salariu: Află câți bani primești în mână în funcție de salariul brut »
Te-ar putea interesa și: