Birourile Permanentare reunite ale celor doua Camere au aprobat, marti, calendarul investirii noului cabinet, urmand ca ministrii propusi de PSD si ALDE sa fie audiati in comisiile de specialitate intre orele 8.00 si 14.00, iar de la 15.00 premierul desemnat va veni in plen pentru prezentarea Cabinetului, a programului si pentru a cere votul de incredere.

"De la ora 8.00 la 14.00 programul va include audierile candidatilor propusi pentru functia de ministru in comisiile de specialitate. De la ora 15.00 va urma in plen prezentarea programului de guvernare si a listei Guvernului de catre prim-ministru, dezbateri, si apoi votul de incredere al Parlamentului", a anuntat presedintele Senatului, Calin Popescu-Tariceanu, conform News.ro.

Liviu Dragnea a prezentat, marti, lista ministrilor, ALDE anuntand ulterior care sunt ministrii care ii propune. Viitorul cabinet va avea urmatoarea configuratie:

Vicepremier, ministrul Dezvoltarii Regionale - Sevil Shhaideh

Ministrul delegat pentru Fondurile Europene - Miheala Virginia Toader

Citeste si:
Evenimente care au marcat diplomatia romaneasca in 2019
Diplomatia romaneasca in...

Vicepremier, ministrul Mediului - Daniel Constantin, potrivit unor surse

Ministerul Economiei - Alexandru Petrescu

Ministerul Afacerilor Externe - Teodor Melescanu potrivit unor surse

Ministrul delegat pentru Afaceri Europene - Ana Birchall

Citeste si:
Ponta spune ca NU vom avea alegeri locale in doua tururi
Ponta spune ca NU vom avea...

Ministerul Afacerilor Interne - Carmen Daniela Dan

Ministerul Agriculturii - Petre Daea

Ministerul Apararii Nationale - Gabriel Beniamin Les

Ministerul Culturii si Identitatii Nationale - Ioan Vulpescu

Citeste si:
CNAIR va economisi 3 milioane de euro in urma reducerii de posturi
Cuc: In urma restructurarilor...

Ministerul Educatiei Nationale - Pavel Nastase

Ministerul Cercetarii si Inovarii - Serban Valeca

Ministerul Energiei - Toma Florian Petcu

Ministerul Finantelor Publice - Viorel Stefan

Ministerul Justitiei - Florin Iordache

Ministerul Apelor si Padurilor - Adriana Petcu

Ministerul Muncii si Justitiei Sociale - Lia Olguta Vasilescu

Ministerul Comunicatiilor si Societatii Informationale - Augustin Jianu

Ministerul Sanatatii - Florian Dorel Bodog

Ministerul pentru Tineret si Sport - Marius Dunca

Ministerul Transporturilor - Razvan Alexandru Cuc

Ministerul Consultarii Publice si Dialogului Social - Gabriel Petrea

Ministerul IMM-urilor si anteprenorilor - Florin Jianu

Ministerul Turismului - Mircea Titus Dobre

Ministrul delegat pentru relatiile cu Romanii de Pretutindeni - Andreea Pastirnac

Ministrul delegat pentru Relatia cu Parlamentul - Gratiela Gavrilescu.

Sursa foto: Shutterstock

Te-ar putea interesa și:


Mai multe articole din secțiunea Politic »



Citește și
Consultari la Cotroceni: Iohannis si partidele aleg candidatul pentru premier
Setari Cookie-uri