Sentinta in scandalul Dieselgate: fost sef Volkswagen, condamnat la inchisoare si plata unei amenzi

Sentinta in scandalul Dieselgate: fost sef Volkswagen, condamnat la inchisoare si plata unei amenzi

Oliver Schmidt, fost membru in conducerea Volkswagen, a primit pedeapsa maxima din partea unei instante de judecata din SUA pentru implicarea in trucarea emisiilor din celebrul scandal Dieselgate. Neamtul a fost condamnat la 7 ani de inchisoare si trebuie sa plateasca o amenda de 400.000 de dolari.

Scandalul Dieselgate, izbucnit dupa ce Volkswagen a recunoscut falsificarea emisiilor pentru masinile sale diesel in SUA, face prima victima in randul oficialilor companiei, mai exact un fost membru al conducerii.

Citeste articolul integral pe Automarket.ro

Personalizate pentru tine