Ford pierde peste 45.000 de dolari pentru fiecare mașină electrică vândută în cea mai importantă piață a sa

Sursǎ foto: Ford

Ford pierde peste 45.000 de dolari pentru fiecare mașină electrică vândută în cea mai importantă piață a sa

Ford a anunțat rezultatele financiare după primele șase luni ale anului, iar Ovalul Albastru a înregistrat pierderi de mai multe miliarde de dolari pentru divizia de mașini electrice Ford Model e. Doar în Statele Unite, cea mai importantă piață pentru Ford, divizia de EV-uri a pierdut 2,5 miliarde de dolari, iar în trimestrul al doilea vorbim de o „scurgere” de bani de peste 45.000 de dolari pentru fiecare mașină pe baterii comercializată, scrie CarScoops.

Ford încă pierde bani cu fiecare mașină electrică pe care o vinde. În toamna anului trecut, constructorul american anunța că pierde circa 34.000 de euro per EV, după cifrele din trimestrul al treilea în care a înregistrat o „lovitură” de 1,2 miliarde de euro doar pentru divizia de mașini electrice Ford Model e. Acum, ultimele cifre aferente primelor șase luni arată că acest trend continuă.

În al doilea trimestru al anului curent, divizia independentă de electrice (Ford produce mașinile pe baterii prin „aripa” Ford Model e, iar cele cu combustie internă sunt apanajul Ford Blue) a înregistrat pierderi de 1,1 miliarde de dolari doar în Statele Unite. Acolo, Ford a vândut 23.957 mașini în perioada aprilie-iunie, ceea ce se traduce printr-o „hemoragie” de 47.600 de dolari la fiecare mașină vândută. Asta în condițiile în care Ford Mustang Mach-E începe, peste Ocean, de la 41.990 de dolari.

Dacă luăm în calcul și rezultatele dezamăgitoare din primele trei ale anului, Ford a pierdut 2,5 miliarde de dolari în prima jumătate a anului, iar americanii au calculat că vor încheia anul cu pierderi cuprinse între 5 miliarde de dolari și 5,5 miliarde de dolari. În Q2, în Statele Unite, Ford a vândut în total 536.050 de mașini, iar EV-urile au înregistrat un salt de 61% în vânzări. Totuși, pe H1, mașinile electrice au reprezentat doar 4% din totalul Ford-urilor vândute - adică puțin peste 1 milion de unități, o creștere de 3,6% year-on-year.

O creștere însemnată a fost observată, în Q2, și pe segmentul hibridelor. Ford a vândut cu 56% mai multe mașini cu aceste sisteme de propulsie față de perioada similară a anului trecut. Cel mai popular model hibrid a fost Maverick, în timp ce EV-ul cel mai bine vândut a fost Mustang Mach-E.

Ca urmare a vânzărilor sub așteptări, Ford a decis să micșoreze volumul comenzilor de baterii la cei trei furnizori principali ai săi, SK On Co., LG Energy Solutions Ltd. și CATL. Nu este clar de câte baterii va mai avea nevoie Ford în perioada următoare, dar e clar că vor mai trece câțiva ani de zile până ce mașinile electrice vor aduce profit mărcii Ford. Totuși, constructorul continuă cu investițiile în noi trenuri de rulare și noi motoare pentru mașinile „verzi”, iar tranziția continuă în ciuda acestei perioade de stagnare sau, pe alocuri, de scădere.

Personalizate pentru tine