Un tramvai a deraiat, în dupamiaza zilei de 14 aprilie, la intersecția dintre Șoseaua Mihai Bravu și Calea Dudești din Capitală. Incidentul a fost surprins de trecători.
UPDATE 19:50 - Circulaţia tramvaielor de pe liniile 1, 10, 19, 23 şi 27 a fost reluată după 85 de minute de blocaj, din cauza unui tramvai al liniei 19 care a deraiat în jurul orei 17:35, în intersecţia Bulevardului Camil Ressu cu Şoseaua Mihai Bravu, informează Societatea de Transport Bucureşti (STB).
Tramvaiele au fost blocate în intervalul orar 17:35 - 19:00. STB a precizat că niciun călător nu a fost rănit în urma incidentului, însă în momentul deraierii, vagonul a acroşat un motociclist, acesta fiind rănit uşor.
STB a dispus constituirea unei comisii de cercetare care va analiza circumstanţele producerii incidentului şi va stabili cauzele exacte ale deraierii.
- Știrea inițială -
La acest moment, Societatea de Transport București (STB) nu a transmis informații cu privire la accidentul în urma căruia o garnitură STB a părăsit calea de rulare.
Liniile 1, 10, 11, 19 si 23 - blocate in zona Bd. Camil Ressu/Sos. Mihai Bravu, pe sensul spre Zetari, respectiv spre Banu Manta. Cauza: incident tehnic.
— STB SA Clienti (@Clienti_stbsa) April 14, 2025
Tramvaiul este același model cu cele care fuseseră găsite cu multiple probleme și defecțiuni în urma controlului efectuat, în luna martie, de ANPC.