Absolventii de medicina, fortati sa profeseze cel putin 10 ani in Romania? Ce spune ministrul Sanatatii

Absolventii de medicina, fortati sa profeseze cel putin 10 ani in Romania? Ce spune ministrul Sanatatii

Ministrul Sanatatii Nicolae Banicioiu a declarat, marti, ca ideea ca absolventii de medicina sa practice in tara cel putin 10 ani dupa licenta nu este rea si va fi analizata, impreuna cu juristii, pentru a vedea daca este in concordanta cu legislatia europeana.

Banicioiu a fost intrebat de un jurnalist ce parere are despre aceasta idee, care a mai fost vehiculata in spatiul public, potrivit Mediafax.

"Mie nu mi se pare o idee rea , absolut deloc. Sa vedem daca este in concordanta cu legislatia europeana. Chiar o sa ma gandesc. Eu am cerut un punct de vedere de la juridic. Vorbim de mobilitatea garantata de Uniunea Europeana. Nu cred ca s-ar putea transpune in perioada imediat urmatoare", a spus Banicioiu.

Personalizate pentru tine