Cu ocazia intrarii Romaniei in marea familie a Europei, Romfilatelia, societatea specializata in editarea si comercializarea marcilor postale romanesti, a introdus in circulatie emisiunea de timbre Romania in Uniunea Europeana.
Intrarea Romaniei, la 1 ianuarie 2007 in Uniunea Europeana, constituie un moment decisiv pentru progresul social, economic si politic al unui popor care dainuie in spatiul european carpato-danubiano- pontic, de peste doua mii de ani.
Timbrul emisiunii, cu valoarea nominala de 2,20 lei, reproduce o macheta grafica ce reuneste un simbol al vechimii, trainiciei si stabilitatii poporului roman - Sfinxul din Bucegi - cu insemnele steagului Uniunii Europene si inscrisul istoric 1 ianuarie 2007.
Incepand cu data de 3 ianuarie 2007, emisiunea filatelica dedicata aderarii Romaniei la Uniunea Europeana va putea fi gasita in toate magazinele Romfilatelia din Bucuresti si din tara.
Romfilatelia introduce emisiunea de timbre Romania in UE
Te-ar putea interesa si: