PROPUNERE: Romania sa nu mai aiba stampile

PROPUNERE: Romania sa nu mai aiba stampile

Ministrul Economiei, Varujan Vosganian, a declarat, la Craiova, ca "Romania trebuie sa nu mai aiba stampile" si a sustinut ca in strategia de reindustrializare se va tine cont de acest lucru, precizand: "Disparitia stampilelor va fi modul nostru de a o rupe ca mentalitate cu trecutul".

"Incercati sa inchideti ochii si imaginati-va o Romanie fara stampile. Romania trebuie sa nu mai aiba stampile si va spun ca in strategia de reindustrializare vom avea acest lucru. Disparitia stampilelor va fi modul nostru de o rupe ca mentalitate cu trecutul. Pare un fleac, dar nu este. Cine are stampila, are puterea: «A fugit noapte si a luat si stampila cu el». Stampila este robia noastra in fata democratiei. Apoi, trebuie sa existe un suport informatic al intregii administratii. Fara asta, oricat de multi bani ai avea se vor scurge ca apa printre degete", a afirmat Varujan Vosganian, potrivit Mediafax.

Ministrul Economiei s-a aflat, joi, la Craiova, unde a participat la cea de-a doua editie a Forumului Economic Regional Oltenia, unde a vorbit despre strategiile dezvoltarii economice si importanta crearii de locuri de munca.

Personalizate pentru tine