UniCredit primește undă verde de la BCE pentru a cumpăra o bancă rivală

Sursǎ foto: Martchan / Shutterstock

UniCredit primește undă verde de la BCE pentru a cumpăra o bancă rivală

Cuprins Articol:

UniCredit, a doua cea mai mare bancă din Italia, a primit aprobarea Băncii Centrale Europene pentru oferta sa de 14 miliarde de euro în acțiuni, prin care vrea să preia Banco BPM, un jucător bancar italian, scrie Reuters.

Această mișcare face parte dintr-un val de preluări care zguduie sectorul bancar italian. După anii dificili de după criza din 2008-2012, băncile din Italia au început să înregistreze profituri record, profitând de dobânzile ridicate.

Când ar putea prelua Unicredit celălalt jucător italian?

Autoritatea italiană de reglementare a pieței este așteptată să aprobe documentația ofertei săptămâna viitoare, fiind ultimul pas înainte ca UniCredit să poată lansa oficial oferta publică.

Totuși, banca ar putea aștepta aproximativ o lună înainte de a face acest pas, potrivit unei surse apropiate situației.

Andrea Orcel, CEO-ul UniCredit și un veteran al marilor tranzacții cu a spus clar de mai multe ori că nu va risca randamentele acționarilor doar pentru a forța o fuziune. UniCredit a făcut oferta pentru Banco BPM în noiembrie, la scurt timp după ce BPM a încercat să cumpere administratorul de fonduri Anima Holding.

UniCredit face pași concreți pe piața nemțească

UniCredit şi-a majorat, până la aproximativ 28%, participaţia deţinută la Commerzbank AG, devenind cel mai mare investitor la banca germană. Directorul general de la UniCredit, Andrea Orcel, nu şi-a ascuns ambiţia de a-şi majora participaţia la Commerzbank, inclusiv printr-o preluare deplină a băncii germane.

Preluarea Commerzbank "ar putea afecta HVB doar pe termen mediu, la finalul unei combinări care ar urma să fie mult mai "lină" decât cred mulţi", susţine Orcel într-un document intern trimis săptămâna trecută, referindu-se la actuala divizie din Germania a UniCredit. Integrarea Commerzbank şi HVB "ar urma să se întâmple numai după o perioadă în care Commerzbank va fi îmbunătăţită în mod independent, utilizând planul nostru, în timp ce HVB va continua pe propria sa traiectorie", a adăugat CEO-ul UniCredit.

Șeful Unicredit critică performanțele Commerzbank

Totodată, Orcel a criticat managementul Commerzbank pentru "subperformanţele înregistrate timp de mai mulţi ani, în pofida mai multor restructurări ample şi dureroase", adăugând că banca germană operează în continuare la un nivel de eficienţă şi profitabilitate cu mult sub cel al UniCredit şi al altor bănci comparabile din Uniunea Europeană.

De asemenea, Orcel a încercat să risipească temerile că va lua puterea de decizie din Germania, subliniind că procesul de adoptare a deciziilor va rămâne în Germania. "Aceasta va fi o bancă Made in Germany, pentru Germania", scrie Orcel în documentul trimis angajaţilor HVB.

UniCredit este o bancă comercială paneuropeană cu o ofertă de servicii în Italia, Germania şi Europa Centrală şi de Est. În Germania, UniCredit a cumpărat HypoVereinsbank în 2005, bancă ce are o prezenţă puternică în regiunile Bavaria şi Hamburg.

Personalizate pentru tine