Companiile românești vor trebui să concureze cu China pentru a vinde în Europa. Ce efecte au taxele lui Trump

Sursǎ foto: Shutterstock

Companiile românești vor trebui să concureze cu China pentru a vinde în Europa. Ce efecte au taxele lui Trump

Cuprins Articol:

România nu va fi puternic lovită de tarifele lui Trump, dar competiția cu alți jucători economici, mai ieftini decât noi, ar putea să strice planurile de expansiune ale antreprenorilor români. China a început să caute alte piețe de desfacere pentru produsele sale, acum că SUA a impus tarife istorice, iar una dintre cele mai „atrăgătoare” piețe este Uniunea Europeană. Andrei Cionca, fondatorul Impetum Group, spune că se observă deja creșterea presiunii produselor chinezești în celelalte piețe, altele decât SUA, unde operează și companiile românești.

Piața europeană ar putea fi invadată cu produse chinezești în încercările Chinei de a amortiza șocul produs de tarifele lui Donald Trump. Acest lucru ar putea să pună firmele asiatice în competiție directă cu cele românești, fiind vorba de o întrecere incorectă, având în vedere costurile mici de producție de pe piața asiatică. Andrei Cionca, fondatorul Impetum Group, spune că, acesta va fi unul dintre efectele indirecte pe care le va simți economia europeană, care trebuie să devină competitivă.

„Vedem deja creșterea presiunii produselor chinezești în celelalte piețe, altele decât SUA, unde operează și companiile românești. Ne așteptăm ca, de exemplu, statele din Golf să aibă o presiune foarte mare a produselor chinezești, pentru că acolo vor putea să le redirecționeze din producția pe care nu o vor mai duce în Statele Unite, fiindcă sunt costuri prea mari acolo”, spune specialistul.

Europa nu încape la masa Chinei și Americii: ce îi lipsește pieței europene?

„Bătrânul continent” este una dintre cele mai dezvoltate piețe ale culturii, dar, peste ruinele pline de istorie, riscăm să devenim o ruină economică, care să nu reușească să concureze cu China sau SUA. Dacă țările europene ar fi state din SUA, multe dintre ele ar face parte din grupul celor mai sărace state, conform unui studiu realizat de Centrul European pentru Economie Politică Internațională.

„Principalul lucru pe care l-aș urmări este creșterea competitivității, nu neapărat alte jocuri politice și geostrategice, economice. M-aș uita la raportul Draghi: atunci când tu ai o problemă structurală a economiei, nu poți avea acces pe alte piețe în competiție directă cu alți jucători, precum China. Europa nu e competitivă nici la energie, nici la forța de muncă”, spune Andrei Cionca.

Conform specialistului, principalul dezavantaj al economiei europene este dată de barajele legislative care nu lasă firmele din spațiul comunitar să se dezvolte.

„Trebuie să înțelegem cum eficientizăm economia europeană și să dăm jos ultimele bariere regionale pe care le avem. Din experiența noastră de creștere accelerată a companiei vedem asta: când te duci în piețe mari, cum e SUA, este ușor să agregi piețe mari cu efort mic. În România, dacă vrei să ieși cu un business în Bulgaria, Ungaria, efortul administrativ de acomodare al companiilor este foarte mare. Aici trebuie să lucreze Europa. După ce economia europeană devine competitivă, ne putem gândi la alte piețe”, spune specialistul.

Câtă încredere au antreprenorii români în economie?

Antreprenorii români se află într-un echilibru fragil între optimism și îngrijorare. Simt presiunea unui context global tot mai instabil, dar nu intră în panică, ci dimpotrivă, se bazează pe experiența trecutului și pe capacitatea de adaptare.

Cea de-a 12-a ediție a studiului CONFIDEX, susținut de fondurile de private equity ROCA, Agista și de CITR, condus pe un eșantion de peste 500 de manageri de top, confirmă acest sentiment mixt: 64% dintre manageri se așteaptă ca economia globală să se înrăutățească (55%), dar 42% cred că situația propriei companii va rămâne stabilă, în timp ce 26% se așteapta la o îmbunătățire a situației propriilor companii.. Prudența e reală, dar nu paralizantă. În România, mediul de afaceri pare să fi învățat să funcționeze în incertitudine, să meargă mai departe chiar și atunci când nu există claritate.

Indicele CONFIDEX aferent S1 2025 este 51,3 – un nivel apropiat de cel de la finalul anului trecut (52), care arată o stare de așteptare, dar și un semnal că business-urile românești încă „țin linia” într-un peisaj complicat.

Sursă: Confidex

Din ce industrii vin firmele cu cel mai mare optimism?

Conform studiului CONFIDEX S1 2025 companiile din domeniul serviciilor se dovedesc a fi cele mai optimiste, cu un indice de încredere de 52.7, urmate de cele din IT (52.9). Pe de altă parte, sectorul agricol adoptă o atitudine mai prudentă (indice de 45.7), în contextul complicării situației generale din domeniu.

„Antreprenorii români dau dovadă de forță și adaptabilitate. Pentru al treilea semestru consecutiv, încrederea în economie rămâne stabilă – un semn că mediul de afaceri a învățat lecțiile ultimilor ani. CONFIDEX ne arată și o direcție clară: avem nevoie de un mediu care susține creșterea și atrage capital în zonele care pot face diferența. Deși contextul global e tot mai instabil, companiile românești par să fi dezvoltat anticorpii necesari ca să meargă mai departe, chiar și în mijlocul turbulențelor. Abordarea tradițională nu mai este viabilă. Ce e încurajator, însă, e că tot mai mulți antreprenori români vor să capitalizeze potențialul pieței, mai ales dacă ecosistemul de investiții le susține inițiativele. În spatele acestei reziliențe stă o viziune tot mai clară: construirea unor afaceri sustenabile, care nu răspund doar prezentului, ci modelează viitorul economic al României,” a declarat Andrei Cionca, co-fondator al fondurilor de private equity ROCA și Agista, și inițiatorul studiului CONFIDEX.

Sursă: Confidex

Creșterea vânzărilor și îmbunătățirea relației cu clienții, principalele priorități în business

Rezultatele ediției a 12-a a studiului CONFIDEX indică o tendință generală de precauție în privința contextului economic actual, marcat de incertitudini și riscuri. Majoritatea managerilor (57%) prognozează o accentuare a inflației, iar 39% se așteaptă ca PIB-ul României să scadă în următoarele luni. Aceste proiecții sunt amplificate de așteptările de creștere a ratei șomajului (49% dintre respondenți) și de deprecierea leului față de euro (54% dintre respondenți).

În ceea ce privește percepția asupra evoluției propriei afaceri, 41% dintre manageri afirmă că situația companiei lor s-a deteriorat în ultimele 6 luni, iar jumătate dintre aceștia cred că lucrurile se vor înrăutăți pe termen scurt. În același timp, s-a înrăutățit și percepția cu privire la evoluția macroeconomică în ultimele 6 luni, astfel că 79% dintre manageri resimt o depreciere a stării economiei globale și 72% a economiei europene.

Managerii păstrează o atenție deosebită asupra costurilor operaționale, 73% dintre respondenți anticipând o creștere a cheltuielilor de producție și funcționare în următoarele 6 luni, ceea ce le poate influența strategiile de prețuri. Totodată, pentru perioada următoare, managerii își concentrează atenția asupra unor aspecte esențiale pentru securizarea și dezvoltarea afacerilor. Prioritățile identificate în ediția a 12-a a studiului CONFIDEX includ îmbunătățirea relațiilor cu clienții (29%) și creșterea vânzărilor (47%), dar si diversificarea investițiilor.

Personalizate pentru tine