Ministerul Apararii rus declarase initial ca nivelul de radiatii s-a incadrat in parametri normali dupa incidentul de joi, dar autoritatile din Severodvinsk au semnalat o crestere brusca a nivelului de radiatii pentru o perioada scurta de timp, scrie G4Media.ro. https://www.g4media.ro/nivelul-de-radiatii-din-orasul-rusesc-severodvinsk-a-crescut-de-16-ori-dupa-accidentul-produs-in-timpul-testarii-unei-rachete.html
Greenpeace a anuntat ca nivelul radiatiilor (de la Severodvinsk) a crescut de 20 de ori.
Agentia meteorologica de stat din Rusia a apreciat marti ca a fost o crestere de 4-16 ori a nivelului de radiatii, in baza datelor obtinute dupa masurarea dozei de radiatii gamma in sase puncte din Severodvinsk.