Maia Sandu a câștigat alegerile prezidențiale din Republica Moldova, iar liderii din Europa, i-au transmis deja felicitări pentru rezultatul obținut în fața lui Alexandr Stoianoglo.
Maia Sandu a obţinut, potrivit datelor preliminare centralizate de Comisia Electorală Centrală (CEC), după numărarea voturilor din 99,68% din secţiile de votare, un scor de 55,35%, în timp ce contracandidatul său a fost votat de 44,65% dintre alegători.
Până la ora 7.30 în această dimineață, CEC centralizase voturile a 1.676.284 alegători. Dintre aceştia, 927.805 au susţinut-o pe Maia Sandu, iar 748.479 pe Alexandr Stoianoglo.
Preşedintele francez Emmanuel Macron a fost primul care a felicitat-o pe Maia Sandu pentru "realegerea ei în fruntea Moldovei" şi şi-a exprimat bucuria pentru faptul că "democraţia a triumfat asupra tuturor ingerinţelor şi tuturor manevrelor", informează AFP, citată de Agerpres.
În timp ce preşedinta în exerciţiu a Republicii Moldova tocmai şi-a revendicat victoria la finalul turului doi de scrutin împotriva contracandidatului ei Alexandr Stoianoglo, fost procuror susţinut de socialiştii proruşi, preşedintele francez a scris pe platforma de socializare X că "Franţa va continua să fie alături de Moldova pe drumul său european".
France Presse aminteşte că Rusia a fost acuzată de amestec în procesul electoral din Republica Moldova, acuzaţii respinse categoric de Kremlin.
Zelenski: Moldovenii au făcut o alegere clară
Preşedintele ucrainean Volodimir Zelenski a felicitat-o și el pe preşedinta în exerciţiu a Republicii Moldova, după victoria de la alegerile prezidenţiale, informează Reuters, citat de Agerpres.
"Moldovenii au făcut o alegere clară, ei au ales calea spre creştere economică şi stabilitate socială", a scris Zelenski pe platforma socială X după ce candidata proeuropeană Maia Sandu şi-a revendicat victoria la finalul turului doi de scrutin împotriva contracandidatului ei Alexandr Stoianoglo, fost procuror susţinut de socialiştii proruşi.
Olaf Scholz: Suntem alături de Moldova
Cancelarul german Olaf Scholz a felicitat-o luni pe candidata prooccidentală Maia Sandu pentru pentru câştigarea alegerilor din Republica Moldova, într-o postare pe platforma X, relatează Reuters.
.@sandumaiamd hat die Republik Moldau sicher durch schwere Zeiten gesteuert und den europäischen Kurs ihres Landes gesetzt. Dabei stehen wir an Moldaus Seite. Herzlichen Glückwunsch zur erneuten Wahl als Präsidentin! https://t.co/vRZEz8pbIL
— Bundeskanzler Olaf Scholz (@Bundeskanzler) November 4, 2024
"Sandu a condus Republica Moldova în siguranţă prin vremuri dificile şi a îndreptat ţara pe un drum european. Suntem alături de Moldova", a postat Scholz pe platforma X, după ce Maia Sandu a revendicat victoria în turul doi al alegerilor prezidenţiale.
În urma numărării a 99,68% din voturile exprimate, Maia Sandu a întrunit 55,35% din voturi, iar contracandidatul ei Alexandr Stoianoglo - 44,65%, conform site-ului Comisiei Electorale Centrale a Republicii Moldova.
Ciucă: Democrația și votul liber au învins!
Preşedintele Senatului, liderul PNL Nicolae Ciucă, a felicitat-o în această dimineaţă pe Maia Sandu pentru victoria în turul al doilea al alegerilor din Republica Moldova.
"Democraţia şi votul liber au învins! Felicitări Maia Sandu pentru rezultatul alegerilor, pentru victoria uriaşă! Republica Moldova îşi continuă parcursul european şi drumul către integrarea în Uniunea Europeană. România îi este un aliat de nădejde şi un sprijin atât social, cât şi economic. Parteneriatul strategic pe care îl avem va fi consolidat. Le mulţumesc cetăţenilor moldoveni şi, în mod deosebit, celor din diaspora, că au ieşit în număr mare la urne, că s-au mobilizat exemplar şi au pus umărul la o nouă victorie ce a spulberat maşinăria de cumpărare de voturi şi propaganda rusească masivă. Dragi moldoveni, aţi scris istorie pentru toţi fraţii de peste Prut", a scris Nicolae Ciucă, pe pagina sa de Facebook.