Parlamentul din Belgrad (Serbia) a devenit scena unor violența în sesiunea de marți, după ce deputații opoziției au aprins torțe și s-au încăierat cu cei ai puterii.
Prima sesiune parlamentară de primăvară din Serbia a degenerat în haos, după ce deputații opoziției au întrerupt discuțiile din ce în ce mai aprinse pentru a aprinde torțe și grenade fumigene, scrie Euronews.
Incidentul a determinat agenții de securitate să intervină pentru a preveni o confruntare fizică mai amplă între deputați. Sesiunea parlamentară a fost ulterior întreruptă.
Între timp, președintele Parlamentului, Ana Brnabić, i-a invitat pe deputați să se întoarcă în bănci și să își continue activitatea.
BREAKING: Mayhem in the Serbian parliament!
— Global Dissident (@GlobalDiss) March 4, 2025
Several members throw smoke bombs, leading to major disruption and even a brawl during the session! pic.twitter.com/LAr2y7cJQm
Înainte de incident, deputații din coaliția de guvernare au propus adoptarea unei serii de legi care să acorde concesii studenților și tinerilor și abia apoi să ia act de demisia prim-ministrului Miloš Vučević, ceea ce ar marca efectiv prăbușirea cabinetului său.
Deputații opoziției s-au opus vehement agendei, susținând că nu are sens să se adopte legi care provin de la guvernul al cărui prim-ministru demisionase, declanșând o scurtă ceartă în care Brnabić a sfârșit prin a fi udat cu apă.
După incident, Brnabić a susținut că unul dintre deputați, Jasmina Obradović, a suferit un accident vascular cerebral ca urmare a incidentului și că viața ei era în pericol.
„Femeia se luptă pentru viața ei după ce ați aruncat cu un flashbang în ea”, i-a acuzat Brnabić pe parlamentari. Un alt deputat, care este însărcinată în opt luni, a suferit, de asemenea, un șoc, a declarat Brnabić.
Deputații opoziției au folosit, de asemenea, vuvuzelele de plastic preferate de fanii fotbalului pentru a întrerupe sesiunea parlamentară.
Vučević a demisionat la sfârșitul lunii ianuarie, după luni de proteste conduse de studenți în legătură cu prăbușirea mortală a copertinei unei gări în noiembrie anul trecut, care a ucis 15 persoane în orașul Novi Sad din nordul țării și capitala regiunii.