In cadrul unei declaratii semestriale in fata Congresului, Bernanke (foto) a ramas prudent in estimari, observand ca economia americana este inca intr-o "grava recesiune".
Seful Fed a indicat ca mizeaza pe diverse initiative ale autoritatilor pentru sustinerea economiei si a pietelor financiare. "Este esential sa continuam eforturile de relansare bugetara printr-o actiune ferma a statului, cu scopul de a stabiliza institutiile financiare si pietele", a spus presedintele Federal Reserve.
"Daca masurile luate de guvern, de Congres si de Federal Reserve reusesc sa readuca o anumita forma de stabilitate financiara, si doar in acest caz, dupa parerea mea, exista o perspectiva rezonabila ca actuala recesiune sa ia sfarsit in 2009 si ca 2010 sa fie un an de redresare", a estimat Bernanke.
Federal Reserve prevede, insa, ca refacerea economiei dupa actuala recesiune va dura, probabil, mai mult de doi sau trei ani, a mai spus Ben Bernanke.
Seful Fed: Recesiunea s-ar putea sfarsi in 2009, daca implicarea statului da roade
Ben Bernanke, presedintele bancii centrale americane, Federal Reserve (Fed), a spus marti, in fata Senatului, ca exista o perspectiva rezonabila ca recesiunea din Statele Unite sa ia sfarsit in acest an, daca interventia statului da rezultate, potrivit AFP, citat de NewsIn.
Te-ar putea interesa si: