Prezentam in continuare lista completa a premiilor celei de-a 68-a editii a Festivalului International de Film de la Cannes (13 - 24 mai), potrivit Mediafax:

Competitia oficiala:

Palme d'Or - "Dheepan", de Jacques Audiard
Marele Premiu al Juriului (Grand Prix) - "Saul Fia/ Son of Saul", de László Nemes, cu romanul Levente Molnár in distributie
Premiul Juriului - "The Lobster", de Yorgos Lanthimos

Premiul pentru regie - Hou Hsiao Hsien, pentru "The Assassin/ Nie Yinniang"
Premiul pentru scenariu - Michel Franco, pentru "Chronic"
Premiul pentru interpretare masculina - Vincent Lindon, pentru rolul "La Loi Du Marché", de Stéphane Brizé

Premiul pentru interpretare feminina - Rooney Mara, pentru rolul din "Carol", de Todd Haynes, si Emmanuelle Bercot, pentru rolul din "Mon Roi", de Maïwenn
Caméra d'Or - "La tierra y la sombra", de César Augusto Acevedo
Palme d'Or pentru scurtmetraj - "Waves '98", de Ely Dagher
Palme d'Or onorific: Agnès Varda

Un Certain Regard:

Marele Premiu - "Hrútar/ Rams", de Grímur Hákonarson
Premiul juriului - "Zvizdan/ The High Sun", de Dalibor Matani
Premiul pentru regie - Kiyoshi Kurosawa, pentru "Kishibe no tabi/ Journey to the Shore"

Premiul Un Certain Talent - "Comoara", de Corneliu Porumboiu
Premiul special al juriului (Prix de l’avenir): "Masaan", de Neeraj Ghaywan, si "Nahid", de Ida Panahandeh
Premiile criticii internationale - FIPRESCI:

"Son of Saul", de László Nemes, cu romanul Levente Molnár (competitia oficiala)
"Masaan", de Neeraj Ghaywan (Un Certain Regard)
"Paulina", de Santiago Mitre (Semaine de la Critique)

Premiile juriului ecumenic:

Marele Premiu: Nanni Moretti, pentru "My Mother"
Mentiuni: "The Measure of a Man", de Stephane Brize, si "Taklub", de Brillante Mendoza
Semaine de la Critique:
Marele premiu - "Paulina", de Santiago Mitre
Révélation France 4 - "La Tierra y la Sombra", de Cesar Augusto Acevedo
Aide Fondation Gan à la Diffusion - "Ni le ciel, ni la terre", de Clément Cogitore
Premiul Découverte - "Varicella", de Fulvio Risuelo
Premiul SACD - "La Tierra y la Sombra", de Cesar Augusto Acevedo
Premiul Canal+ - "Ramona", de Andrei Cretulescu

Cinéfondation:

Premiul I - "Share", de Pippa Bianco
Premiul al II-lea - "Locas Perdidas", de Ignacio Juricic Merillán
Premiul al III-lea - "The Return of Erkin", de Maria Guskova, si "Victor XX", de Ian Garrido López

Quinzaine des Réalisateurs:

Premiul Art Cinema - "Embrace of the Serpent", de Ciro Guerra
Premiul SACD - "My Golden Days", de Arnaud Desplechin
Premiul Europa Cinemas Label - "Mustang", de Deniz Gamze Ergüven

Premier Prix Illy pentru scurtmetraj - "Rate Me!", de Fyzal Boulifa
Mentiune speciala- "The Exquisit Corpus", de Peter Tscherkassky
Carrosse d'Or - Jia Zhangke
Women In Motion Award: Jane Fonda
Queer Palm - "Carol", de Todd Haynes
Palm Dog - Lucky din "Arabian Nights", de Miguel Gomes

Sursa foto: Cannes/Shutterstock.com