21 Octombrie 2021

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Moscova

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de la Moscova după ce a învins-o pe Veronika Kudermetova.

Sportiva noastră a trecut de ocupanta locului 32 în clasamentul WTA cu 6-1, 7-6 (4), scrie spotmedia.ro.

Simona a dominat categoric primul set, pe care l-a câștigat după ce a făcut trei break-uri.

Setul secund a fost ceva mai echilibrat, dar în cele din urmă sportiva noastră s-a impus la tie-break.

În sferturile de finală, Simona o va întâlni pe Maria Sakkari, ocupanta locului 7 în clasamentul WTA.

Aceasta va fi prima partidă dintre cele două sportive.

Veronika Kudermetova ocupă locul 32 în clasamentul WTA și în primul tur a disputat o partidă maraton. Pe Simona a mai întâlnit-o o singură dată, anul acesta la Australian Open, și a pierdut în două seturi. Câștigătoarea se va duela în sferturile de finală cu Maria Sakkari.