Declaratia a fost facuta la Conferinta Judeteana a PSD Vrancea, unde acesta a fost reales presedinte.
„De 30 de ani ma rog de toate guvernele Romaniei, de stanga sau de dreapta, sa facem autostrada si aeroport. (…) Cand in Focsani, sau pe langa Focsani, va trece autostrada si vom avea aeroport, pentru ca prima data am incercat pe amplasamentul lui 1921 (unitate militara de la marginea orasului) fosta unitate de aviatie si, ce sa vezi? A venit #Colectiv si a cazut Guvernul”, a declarat Oprisan audientei de la Conferinta din Focsani.