Candidatul la prezidenţiale al Alianţei "România, Înainte", Crin Antonescu, a afirmat că nimeni, în afară de el, nu se poate considera calificat să intre în turul al doilea al scrutinului, nici măcar George Simion, care se află, în prezent, pe primul loc în sondaje.
"Eu cred că ipotezele sunt deschise, nimeni nu se poate considera calificat în turul doi sau foarte favorit să intre în turul doi, evident, în afară de mine", a spus Antonescu, la o conferinţă de presă la Craiova, preluat de Agerpres.ro.
Întrebat care ar fi candidatul cu care i-ar fi cel mai lejer în turul doi şi care ar fi cel mai spinos, Antonescu a răspuns că nu are nici preferinţe şi nici evaluări.
"Orice candidat în turul doi este un candidat redutabil, pentru că are în spatele lui milioane de voturi, un milion şi ceva, două milioane, vom vedea cum va fi distribuţia voturilor. Şi oricine are un număr mare de voturi din partea cetăţenilor români în spate este un candidat redutabil", a răspuns Antonescu.
Întrebat dacă George Simion va intra sigur în turul doi, Crin Antonescu a răspuns: "George Simion este pe prima poziţie în acest moment şi în sondajele noastre, dar nu sunt deloc sigur că George Simion va intra în turul doi. Sunt sigur că voi intra eu în turul doi".