Liceenii romani au castigat patru medalii la Olimpiada Balcanica de Informatica pentru seniori

Liceenii romani au castigat patru medalii la Olimpiada Balcanica de Informatica pentru seniori

Lotul national de informatica al Romaniei a cucerit patru medalii (doua de aur si doua de argint) la a XX-a editie a Olimpiadei Balcanice de Informatica, desfasurata la Belgrad, in perioada 15 - 19 august 2012.

Medaliile de aur au fost cucerite de Rares Darius Buhai (clasa a IX-a/Colegiul National „Liviu Rebreanu” din Bistrita) si Radu Stefan Voroneanu (clasa a X-a la Colegiul National „I. L. Caragiale” din Ploiesti). Medaliile de argint au intrat in posesia lui Dan Mihai Gheorghe, respectiv Daniel Posdarascu, ambii elevi in clasa a X-a la Liceul International de Informatica din Capitala.

In acest an, trei din cei patru medaliati au obtinut si alte performante remarcabile pe plan international: Rares Darius Buhai a fost distins cu o medalie de argint la Olimpiada Internationala Pluridisciplinara Tuymaada, iar Dan Mihai Gheorghe si Daniel Posdarascu au fost recompensati cu medalii de aur in cadrul aceleiasi competitii.

La prezenta editie a Olimpiadei Balcanice au participat 45 de concurenti din 9 tari.


Sursa foto: freedigitalphotos.net

Personalizate pentru tine