Potrivit Greenpeace Romania, cel putin trei paduri din judetul Suceava ar fi fost "macelarite", in ultimii ani, de exploatarile ilegale. Dupa mai multe insistente, autoritatile silvice au acceptat confruntarea datelor si au organizat o dezbatere publica.
Din sala de sedinte, discutiile aprinse s-au mutat apoi in teren, doar ca nu in padurile vizate de raportul Greenpeace, ci intr-una atent aleasa de... autoritati.
Una dintre padurile vizate de raportul Greenpeace e pe raza Ocolului Silvic Vama si ar fi fost taiata in urma cu trei ani.
Localnicii din zona Moldovita-Frumosu vorbesc despre o intreaga mafie a lemnului.
Citeste pe digi24.ro stirea integrala.