Legea, initiata de parlamentari ai USR, prevede ca nerespectarea normelor privind circulatia bicicletelor sa fie sanctionata cu amenda prevazuta in clasa a II-a, insemnand 4-5 puncte amenda, fata de clasa a III-a, cu 6 - 8 puncte amenda, cum este in prezent, scrie Agerpres.
Camera Deputatilor a decis ca nerespectarea normelor privind dotarea bicicletelor sa ramana in clasa III-a de sanctiuni.