Băluță amenință că Planșeul Unirii se va întoarce în administrarea Primăriei Generale și Nicușor Dan va trebui să găsească finanțare

Sursǎ foto: Facebook / Daniel Baluta

Băluță amenință că Planșeul Unirii se va întoarce în administrarea Primăriei Generale și Nicușor Dan va trebui să găsească finanțare

Primarul Sectorului 4, Daniel Băluţă, a anunţat că a iniţiat procedura prin care Planşeul Unirii se întoarce în administrarea primarului general al Capitalei, Nicuşor Dan, având în vedere că edilul Bucureştiului "a blocat" lucrările necesare la acest obiectiv, declarat de experţi "pericol public". Dacă Planșeul trece în administrarea Primăriei Generale, responsabilitatea finanțării proiectului va trece tot în curtea Primăriei lui Nicușor Dan.

"Am iniţiat procedura de denunţare a Protocolului de asociere încheiat cu Primăria Municipiului Bucureşti, prin Administraţia Străzilor, pentru realizarea lucrărilor de refacere totală a Planşeului Unirii. În acest fel, planşeul de la Unirii se va întoarce în administrarea primarului general, cel care a blocat lucrările necesare pentru a elimina cât mai rapid pericolul pentru zecile de mii de oameni care tranzitează în fiecare zi zona. Proiectul de hotărâre va fi supus spre aprobare în şedinţa Consiliului Local Sector 4 şi va sta la baza rezilierii contractelor de finanţare şi de execuţie a lucrărilor de refacere a Planşeului Unirii", a scris Daniel Băluţă, pe Facebook.

El a semnalat că, săptămâna trecută, şi-a asumat public un termen de zece zile pentru a obţine toată documentaţia necesară autorizării lucrărilor de refacere a planşeului.

"Am răspuns cu bună-credinţă, oferind concluziile cele mai recente ale experţilor, conform clarificărilor şi solicitărilor primarului general. Am făcut un apel public către primarul general de a debloca procedura de autorizare a lucrărilor, pentru ca acestea să poată începe de urgenţă, aşa cum experţii solicită. În ciuda acestor demersuri, primarul general nu recunoaşte pericolul public pe care experţii l-au confirmat la Planşeul Unirii şi refuză să autorizeze punerea în siguranţă a Pieţei Unirii, în regim de urgenţă. În astfel de condiţii, oricât de mult ne-am dori noi să eliminăm pericolul din centrul oraşului, nu putem să încălcăm legea şi să forţăm începerea lucrărilor la planşeu, fără semnătura primarului general. Pentru că primarul general refuză să ne lase să lucrăm, îi rămâne întreaga responsabilitate privind riscurile la care îi expune pe oameni, prin lipsa sa de acţiune", a spus Daniel Băluţă.

Miercuri, primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a menţionat că avizele cerute de municipalitate pentru a elibera autorizaţia privind lucrările la Planşeul Unirii nu sunt "un moft".

"Eu am spus că este oportun ca acel planşeu să fie înlocuit, numai că pentru ca planşeul să fie înlocuit legea spune că autorizaţia o dă primarul general şi legea îl obligă pe primarul general să dea o autorizaţie când are avize. Avizele nu sunt aşa, un moft, că vrem noi să bifăm ceva. (...) Dacă nu ai avizele corespunzătoare, poţi să ai mari probleme în practică, pentru că acolo lucrarea asta se învecinează cu metroul, trece peste caseta de colectare a apelor uzate şi trebuie ca fiecare dintre oamenii ăştia să spună care sunt condiţiile în care noi să dăm autorizaţie", a explicat jurnaliştilor Nicuşor Dan.

El anunţa săptămâna trecută că va elibera autorizaţia de construire în cazul Planşeului Unirii după ce Primăria Sectorului 4 va depune toate avizele solicitate.

Comitetul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă a dispus, pe 25 septembrie, ca instituţiile abilitate să emită cu celeritate avizele şi autorizaţiile necesare pentru demararea lucrărilor de consolidare şi reabilitare la Planşeul Unirii.

"Comitetul Municipal pentru Situaţii de Urgenţă ia act de situaţia de urgenţă, astfel cum a fost consemnată de autoritatea publică locală a Sectorului 4 (...) pentru prioritizarea iniţierii lucrărilor de consolidare şi reabilitare a obiectivului. Comitetul dispune tuturor instituţiilor cu atribuţii în emiterea avizelor, autorizaţiilor să procedeze la rezolvarea cu celeritate a emiterii acestora", declara prefectul Capitalei, Toader Mugur Mihai, după şedinţa comitetului.

Edilul Sectorului 4, Daniel Băluţă, estima că lucrările la Planşeul Unirii vor începe în zece zile.

"Suntem într-o stare de real pericol, atât planşeul de acoperire a râului Dâmboviţa, cât şi Pasajul Unirii au nevoie de consolidare urgentă pentru a pune în siguranţă vieţile sutelor de mii de oameni care tranzitează zilnic centrul Capitalei, cu maşina, cu autobuzul, tramvaiul sau metroul ori ca pietoni", afirma Băluţă.

Reacția lui Nicușor Dan

Primarul Capitalei, Nicuşor Dan, apreciază că edilul Sectorului 4, Daniel Băluţă, a avut "o declaraţie emoţională" în momentul în care a anunţat iniţierea procedurii prin care Planşeul Unirii să revină în administrarea Primăriei Municipiului Bucureşti.

Nicuşor Dan a menţionat că deocamdată nici măcar nu a fost întocmit procesul de predare-primire în baza căruia zona Planşeului Unirii să poată să treacă în administrarea Sectorului 4 pentru lucrările de reabilitare.

"Noi am dat o hotărâre de Consiliu General, acum un an şi jumătate, iar această hotărâre prevedea că o să se facă un proces verbal de predare-primire între Administraţia Străzilor şi Primăria Sectorului 4. Acest proces verbal de predare-primire nu s-a făcut încă. Deci, în momentul de faţă, toată această zonă aparţine: pe zona de parc - ALPAB-ului, iar pe zona de circulaţie - Administraţiei Străzilor. Am citit şi eu declaraţia (primarului Băluţă, n.r.). Mi se pare o declaraţie emoţională. Dacă ea se concretizează, evident că preluăm, cu puternica speranţă de a primi şi banii", a spus Nicuşor Dan, într-o conferinţă de presă susţinută la sediul PMB.

El a precizat că în cazul în care Primăria Sectorului 4 denunţă protocolului de asociere cu PMB, ar fi "logic" să predea totodată expertizele şi documentaţiile realizate deja, astfel încât Municipalitatea "să nu o ia de la zero". De asemenea, a subliniat că PMB are nevoie şi de finanţarea pe care Guvernul a alocat-o Primăriei Sectorului 4 pentru proiectul de refacere a planşeului. Nicuşor Dan a reamintit că proiectul nu este finanţat cu bani europeni, ci prin programul "Anghel Saligny".

Personalizate pentru tine