Incendiu în centrul Capitalei, la fostul restaurant Mărul de Aur

Sursǎ foto: ISU BIF

Incendiu în centrul Capitalei, la fostul restaurant Mărul de Aur

UPDATE 16:20 - Incendiul se manifestă în podul pe structura de lemn a construcției, fiind necesară îndepărtarea învelitorii din țiglă a acoperișului pentru a ajunge la focare. Nu se poate acționa din interior, acoperișul este în pericol iminent de prăbușire, mai anunță ISU.

Clădirea cu destinația de restaurant este lipită de alte clădiri și anexe. Au fost realizate trei sectoare de stingere, pentru localizarea incendiului cât mai rapid și pentru reducerea posibilităților de extindere. În clădire au fost găsiți doi căței, care au fost scoși de pompieri.

Știrea inițială

Inspectoratul pentru Situații de Urgență (ISU) anunță că în centrul Capitalei are loc un incendiu, la o construcție de pe Calea Victoriei. Incendiul se manifestă în interiorul unui restaurant dezafectat, Mărul de Aur, cunoscut în perioada comunistă pentru muzica sa, ce atrăgea turiști și petrecăreți.

„Intervenim pentru stingerea unui incendiu produs la o construcție de pe Calea Victoriei. Incendiul se manifestă la interior și la nivelul acoperișului. Au fost alertate șapte autospeciale de stingere cu apă și spumă, o autospecială de intervenție și salvare de la înălțime, o autospecială de descarcerare și o ambulanțǎ SMURD. Nu sunt persoane afectate. Misiunea este în dinamică”, anunță ISU.

-știre în curs de actualizare-

Personalizate pentru tine