Meteorologii ANM anunță o nouă zi cu instabilitate atmosferică în România, marcată de ploi abundente, descărcări electrice, grindină și intensificări ale vântului. Pentru aproape jumătate din țară, meteorologii au emis o atenționare Cod Galben de ploi torențiale și vijelii, iar vremea rămâne capricioasă până spre finalul săptămânii.
Cod galben de ploi torențiale, vijelii, descărcări electrice și grindină
Administrația Națională de Meteorologie a emis un Cod Galben valabil astăzi, 22 mai 2025, între orele 12:00 și 23:00, ce vizează instabilitate atmosferică temporar accentuată.
Vor fi averse torențiale, descărcări electrice frecvente, intensificări ale vântului (rafale ce pot ajunge până la 70 km/h), vijelii și pe alocuri grindină.
Cantitățile de apă vor ajunge la 15-25 l/mp, iar local se pot acumula până la 50 l/mp.
Sursa: ANM / meteoromania.ro
Județele care vor fi afectate de Codul Galben
Instabilitatea atmosferică va afecta Moldova, cea mai mare parte a Munteniei, estul Transilvaniei și sud-vestul Dobrogei. Mai precis, județele vizate sunt: București, Bacău, Brăila, Botoșani, Brașov, Buzău, Călărași, Constanța, Covasna, Dâmbovița, Galați, Giurgiu, Harghita, Ilfov, Ialomița, Iași, Neamț, Prahova, Suceava, Vrancea și Vaslui.
Cum va fi vremea în restul țării
Potrivit ANM, între 22 și 26 mai vremea va rămâne instabilă în cea mai mare parte a teritoriului. Aversele torențiale vor fi însoțite de descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și grindină.
Prognoza meteo pentru București
În Capitală, vremea va fi în general instabilă. Mai ales în a doua parte a zilei sunt așteptate averse, descărcări electrice și posibil grindină, iar vântul va sufla slab până la moderat.
Temperaturile vor rămâne plăcute: maxima va fi de 24-26 de grade Celsius, iar minima nocturnă se va situa între 11 și 14 grade.