Peugeot revine în China. Ce modele vor fi dezvoltate în parteneriat cu Dongfeng

Sursă foto: Peugeot

Peugeot revine în China. Ce modele vor fi dezvoltate în parteneriat cu Dongfeng

Cuprins Articol:
Peugeot, una dintre mărcile principale ale grupului Stellantis, conform noii strategii a concernului, va reveni pe piața din China cu modele dezvoltate împreună cu partenerul Dongfeng, care se va ocupa și de asamblarea mașinilor în uzina din Wuhan, scrie Automotive News.

Peugeot a dezvăluit la Beijing două concepte

Peugeot Concept 6 și Concept 8. Sursă foto: Peugeot

Pentru a prefața noua gamă de modele Peugeot gândite pentru piața din China, constructorul a dezvăluit două concepte, mai precis o berlină și un SUV. Sedanul Concept 6 și SUV-ul Concept 8 arată în ce direcție va evolua design-ul mărcii pentru cea mai mare piață din lume, care încă apreciază berlinele, după cum am înțeles din discuția noastră cu unul dintre designerii mărcii Zeekr.

„Mașinile vor combina ce e mai bun din designul și dinamica de condus Peugeot cu tehnologia oferită de partenerul Dongfeng”, a declarat Peugeot într-un comunicat. Modelele produse de Dongfeng vor putea fi comercializate și pe piețe externe din regiune, conform Peugeot, dar oficialii mărcii nu au numit nicio țară anume. Noua berlină ar putea înlocui actualul 508L cu ampatament lung, disponibil și cu caroserie break. 

Colaborarea cu Dongfeng ar putea duce și la extinderea producției de modele Dongfeng în uzinele Stellantis din EUropa, a relatat Bloomberg recent. Chinezii ar fi vizitat deja uzinele Stellantis din Rennes, Franța și Madrid, Spania, dar și niște hub-uri din Italia și Germania. 

Nu se știe exact când vor fi lansate primele modele de serie produse pe baza colaborării dintre Stellantis și Dongfeng în China, dar mutarea arată interesul europenilor de a-și menține prezența pe cea mai mare piață auto a lumii, în ciuda scăderii vânzărilor din ultimii ani, pusă pe seama unui interes al clienților din China pentru modelele locale. Vârful vânzărilor grupului PSA a fost de 734.000 de unități în 2014, dar de atunci volumele au scăzut. 

Originile parteneriatului dintre Peugeot și Dongfeng se găsesc în anii '90

Încă din 1992, Peugeot și Citroen au înființat o societate mixtă cu Dongfeng, numită DPCA, pentru a construi și vinde mașini în China, deși aceasta a încetat în mare parte vânzările și producția de modele Peugeot și Citroen. PSA a avut, de asemenea, o societate mixtă cu Changan, numită Capsa, pentru a construi modele DS. Dongfeng a mai avut un parteneriat și cu rivalul Renault, care a dus la nașterea Daciei Spring, în timp ce Changan a bătut palma cu Mazda pentru dezvoltarea modelelor electrice pe care japonezii le vând în Europa. 

În martie 2025, DPCA a anunțat lansarea unei noi mărci denumite Hedmos, care vizează clienții existenți care doreau să treacă la modele 100% electrice și hibride plug-in. Primul model este Hedmos 6, un SUV complet electric de dimensiuni medii, cu o lungime de 4,7 metri.

Dongfeng deținea la un moment dat peste 14% din PSA, în timp ce grupul francez se lupta cu un faliment aproape total la începutul anilor 2010. Cea mai mare parte a acestei participații a fost răscumpărată înainte de fuziunea cu Fiat Chrysler (FCA) care a dus la crearea Stellantis în 2021. În 2014, China era cea mai mare piață pentru Grupul PSA.

„China este un motor major al transformării noastre globale, în special în electrificare, inovație și ridicarea imaginii mărcii”, a declarat CEO-ul Peugeot, Alain Favey. Stellantis colaborează și cu alți producători auto și furnizori chinezi. De pildă, grupul deține o participație de 20% în Leapmotor și o participație de 51% în Leapmotor International, joint venture-ul care vinde mașinile mărcii în afara Chinei. Leapmotor ar urma să demareze producția de mașini în Europa, mai exact într-o uzină Stellantis din Spania. Mai mult, Stellantis colaborează cu CATL pentru construirea unei fabrici pentru baterii, tot în țara iberică. 

Peugeot nu a publicat specificațiile tehnice pentru cele două concepte aduse la Beijing. Compania a descris Concept 6 ca fiind „o viziune a unei noi generații îndrăznețe de sedanuri mari” cu o siluetă de tip „shooting brake”. Concept 8 „pregătește viitorul SUV-urilor mari de la Peugeot”. 

Personalizate pentru tine