Șomajul crește în România, iar tinerii sunt cei mai loviți: Aproape 29% dintre cei activi nu au loc de muncă

Sursǎ foto: Shutterstock

Șomajul crește în România, iar tinerii sunt cei mai loviți: Aproape 29% dintre cei activi nu au loc de muncă

Cuprins Articol:
Rata şomajului, ajustată sezonier, în România, a ajuns la 6,3% în luna aprilie a acestui an, în creştere cu 2,03% faţă de aceeaşi perioadă din 2025, arată datele publicate de Institutul Naţional de Statistică (INS), scrie Agerpres.

Care e diferența între femei și bărbați?

Conform statisticii oficiale, numărul şomerilor (în vârstă de 15-74 ani) estimat pentru luna aprilie a anului 2026 a fost de 512.100 de persoane, în scădere faţă de luna precedentă (533.800 de persoane), dar în creştere comparativ cu luna aprilie din anul anterior (501.900 de şomeri).

Pe ansamblu, în intervalul de analiză, rata şomajului la femei a fost cu 0,1 puncte procentuale mai mare decât în cazul bărbaţilor, valorile fiind 6,3% la persoanele de sex feminin şi de 6,2% la cele sex masculin.

Cea mai mare rată a șomajului este la tinerii de 15-24 ani

Potrivit sursei citate, reţine în continuare atenţia nivelul ridicat, de 28,8%, al ratei şomajului în rândul tinerilor (15-24 ani), înregistrat în perioada ianuarie - martie 2026.

De asemenea, pentru persoanele adulte (25-74 ani), rata şomajului a fost estimată la 4,9% pentru luna aprilie a acestui an (4,8% în cazul bărbaţilor şi 5% în cel al femeilor).

În acelaşi timp, numărul şomerilor din aceeaşi categorie de vârstă reprezintă 73,3% din numărul total al şomerilor estimat pentru luna aprilie 2026. 

Rata șomajului la tineri nu îi include pe tinerii care nu lucrează pentru că sunt la școală/facultate și nu caută activ un job. Indicatorul se calculează raportat la populația activă din grupa 15-24 de ani, adică tinerii care fie lucrează, fie nu lucrează, dar caută activ un loc de muncă și sunt disponibili să înceapă lucrul.

Personalizate pentru tine