Peste 350 de tineri au beneficiat de demersul universității
Nu este prima dată când Universitatea de Ştiinţele Vieţii "Ion Ionescu de la Brad" din Iaşi (USV) organizează astfel de pregătiri gratuite la matematică. Primul demers a avut loc în 2023 şi au fost frecventate de peste 350 de tineri din localităţi şi oraşe din toată zona Moldovei.
"Elevii pot avea dificultăţi cu anumite concepte sau capitole din programa şcolară, iar pregătirea suplimentară le oferă oportunitatea de a revizui şi de a profunda aceste noţiuni, sub îndrumarea noastră. Meditaţiile pot fi cruciale pentru pregătirea intensivă înaintea Bacalaureatului, deoarece oferim exerciţii practice şi simulări, iar interacţiunea cu Universitatea şi cu noi le poate oferi elevilor o perspectivă diferită asupra matematicii. Tot pentru a veni în sprijinul lor, ne-am gândit la formatul hibrid, explicaţiile oferite în Amfiteatru vor fi şi pe canale de comunicare online", a declarat Andromeda Cristina Pătraşcu, din cadrul Departamentului Ştiinţe Exacte al USV Iaşi.
Cum ajungi student la USV Iaşi
La USV Iaşi, admiterea se face în funcţie de notele obţinute la Bacalaureat, respectiv 50% nota la Limba şi literatura română şi 50% nota la o altă probă scrisă, la alegere.
Universitatea de Ştiinţele Vieţii “Ion Ionescu de la Brad” din Iaşi este o instituţie specializată în învăţământul superior agronomic şi medical veterinar.