Competiţia din Franţa a reunit 247 de concurente din 66 de ţări
Elevele românce au obținut trei medalii de aur și o medalie de bronz la Olimpiada Europeană de Matematică pentru Fete (EGMO) 2026, desfășurată în Bordeaux, Franța, în perioada 9-15 aprilie, anunță Ministerul Educației și Cercetării pe pagina de Facebook.
România se plasează pe locul I la nivel european și pe locul al II-lea, după China, în clasamentul celor 66 de state participante.
Echipa României a fost coordonată de Andrei Eckstein, lector la Universitatea Politehnica din Timişoara, şi Anca Băltărigă, profesor la Liceul Internaţional de Informatică din Bucureşti.
Această olimpiadă internaţională de matematică deschide seria celor patru astfel de competiţii la care participă România în anul şcolar 2025 - 2026.
Coordonarea ştiinţifică a lotului a fost asigurată de conducerea Societăţii de Ştiinţe Matematice din România (SSMR), iar cea organizatorică de Ministerul Educaţiei şi Cercetării. România se situează pe locul al II-lea, după China, care a participat în calitate de invitat. La nivel european, lotul național a obținut locul I.
Cine sunt elevele românce premiate în cadrul competiției
- Mălina-Carla Pavel, de la Colegiul Național „Alexandru Odobescu” din Pitești – medalie de aur. A obținut cel mai mare scor dintre participantele din țările oficiale;
- Aida Mitroi, Liceul Teoretic Internațional de Informatică, București – medalie de aur (la a patra participare la EGMO);
- Carina Maria Viespescu, Liceul Teoretic Internațional de Informatică, București – medalie de aur;
- Ioana Stroe, Liceul Teoretic Internațional de Informatică, București – medalie de bronz (la a doua participare la EGMO).