Protestatarii folosesc sirene şi vuvuzele şi afişează mesaje precum: „Educaţie, nu austeritate”, „Nu ne obligaţi să intrăm din nou în grevă”, „Circulara nr. 26564/2026 - Tăieri ilegale de drepturi”, „Vrem dialog social, nu dictatură prin circulară!”, „Minciună guvernamentală - învăţământul prioritate naţională”, „Neputinţa politică sacrifică generaţii”, potrivit unui comunicat citat Agerpres.
Potrivit sindicaliştilor, noua lege a salarizării „apărută pe surse” „condamnă” profesorii la sărăcie. În opinia acestora, un profesor debutant ar fi trebuit să aibă un salariu de 8.600 lei brut în 2026, dar promisiunea „a fost ştearsă cu buretele”.
Acuzațiile aduse către autorități
„Promisiunea că salariul maxim din învăţământ va fi egal cu cel al unui medic specialist a fost încălcată flagrant - diferenţa este acum de aproximativ 4.300 de lei în defavoarea profesorilor! Atragem atenţia Guvernului Bolojan, preşedintelui Nicuşor Dan şi întregii clase politice: Tăcerea voastră este complice la colapsul educaţiei! Vreţi o ţară din care oamenii capabili pleacă?”, afirmă sindicaliştii de la „Spiru Haret”, citați de Digi24.
Varianta de proiect a noii legi a salarizării unitare reprezintă o încălcare flagrantă a legislaţiei în vigoare, o sfidare a angajamentelor asumate faţă de organizaţiile sindicale şi o dovadă incontestabilă că Guvernul, preşedintele României şi partidele politice îngroapă educaţia, în loc să o trateze ca pe fundamentul pe care se construieşte viitorul unei naţiuni, au afirmat la finalul săptămânii trecute Federaţia Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI) şi Federaţia Sindicatelor din Educaţie „Spiru Haret”.
În comunicat mai este precizat că FSLI şi FSE „Spiru Haret” solicită respectarea integrală a prevederilor OUG nr. 57/2023 privind baza de calcul a salarizării personalului didactic şi corectarea de urgenţă a proiectului de lege a salarizării unitare apărut în spaţiul public, în concordanţă deplină cu angajamentele asumate faţă de sindicate şi faţă de instituţiile financiare internaţionale.