„Ne dorim ca furnizorii să anunțe consumatorii atunci când consumul de energie se apropie de 80% din convenția de consum”, a declarat acesta.
Cum vor funcționa notificările pentru consumul de energie
În practică, consumatorii ar urma să primească alerte prin SMS, e-mail sau aplicațiile furnizorilor, exact ca în cazul serviciilor de telefonie mobilă. Scopul este să ofere o imagine în timp real asupra consumului și să permită ajustări rapide.
Potrivit ANRE, măsura vizează:
- creșterea controlului asupra consumului;
- evitarea facturilor neprevăzute;
- sprijinirea deciziilor privind optimizarea utilizării energiei.
Problema majoră: contoarele inteligente
Implementarea acestui sistem depinde însă de infrastructură. În prezent, doar aproximativ 3,5 milioane din cei circa 10 milioane de consumatori (aproximativ 35%) au contoare inteligente.
„Procentul este mic, iar decalajele între operatorii de distribuție semnificative. Un operator are 69% (contoare inteligente instalate - nr.r), alții sunt la 32-36%, iar unul foarte mare, doar 14%. Trebuie să devină o prioritate pentru operatori, fără ele nu putem să vorbim de optimizarea consumului, nu putem vorbi de contracte de tarifare orare diferențiate, pentru optimizarea consumului în funcție de prețul orar”, a declarat președintele ANRE.
Fără aceste echipamente, sistemul de notificare nu poate funcționa eficient. În plus, lipsa contoarelor inteligente limitează dezvoltarea tarifelor diferențiate pe ore, care ar permite consumatorilor să își optimizeze costurile în funcție de prețul energiei în diferite intervale ale zilei.
ANRE susține că extinderea acestor contoare trebuie să devină o prioritate, în contextul modernizării pieței de energie și al creșterii transparenței pentru consumatori.
Prețurile la energie au crescut puternic după eliminarea plafonării
Introducerea acestor măsuri vine într-un context tensionat pe piața energiei, marcat de creșteri semnificative de preț după eliminarea treptată a schemelor de plafonare și compensare.
Liberalizarea completă a pieței pentru anumite categorii de consumatori a dus la majorări vizibile ale facturilor, în special pentru gospodăriile care depășesc pragurile de consum anterior plafonate.
Creșterile sunt influențate de mai mulți factori:
- revenirea la prețuri de piață, fără intervenția statului;
- volatilitatea piețelor energetice europene;
- costurile ridicate ale achiziției de energie pe termen scurt;
- investițiile necesare în rețele și infrastructură.