Uniunea Europeană este pregătită să facă paşii necesari pentru a-şi proteja interesele dacă SUA vor impune taxe vamale de 30% asupra bunurilor UE de la 1 august, a declarat preşedinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen.
Von der Leyen, care conduce executivul UE, a precizat că blocul este în continuare pregătit "să continue să lucreze pentru obţinerea unui acord până la 1 august", notează Agerpres.
"Puţine economii din lume sunt pe măsura UE în ceea ce priveşte nivelul de deschidere şi de aderare la practici comerciale corecte. Vom face toţi paşii necesari pentru a proteja interesele UE, inclusiv adoptarea de contramăsuri proporţionale dacă va fi necesar", a avertizat şefa executivului UE.
Ce efecte ar avea impunerea de taxe vamale pentru SUA
"Impunerea de taxe vamale de 30% asupra exporturilor UE ar perturba lanţurile de aprovizionare transatlantice esenţiale, în detrimentul întreprinderilor, consumatorilor şi pacienţilor de pe cele două părţi ale Atlanticului", a denunţat von der Leyen.
Premierul olandez Dick Schoof a reacţionat la anunţul american pe X, caracterizându-l drept "preocupant".
"Comisia Europeană poate conta pe sprijinul nostru deplin. Iar UE trebuie să rămână unită şi hotărâtă în a încerca să obţină un rezultat cu SUA care este reciproc avantajos", a afirmat el.
La rândul ei, şefa guvernului italian a pledat ca părţile să rămână concentrate pe negocierile comerciale şi să evite accentuarea polarizării.
Premierul italian Giorgia Meloni se declară încrezătoare că se poate ajunge la "un acord corect" privind taxele vamale între UE şi SUA.
Roma sprijină pe deplin eforturile Comisiei Europene, a mai anunţat biroul Giorgiei Meloni.