„Aceasta nu a fost niciodată menită să fie o luptă corectă și nici nu este o luptă corectă. Dăm în ei când sunt la pământ. Așa și trebuie”, a spus el.
Comentariile lui Hegseth vin în urma atacurilor SUA și Israelului împotriva Iranului, care au eliminat o mare parte din conducerea țării, inclusiv liderul suprem. Iranul a răspuns cu propriile atacuri, ucigând cel puțin șase americani în Kuweit cu un atac cu drone. Hegseth a promis că victimele americane vor fi răzbunate.
”Abia am început. Accelerăm, nu încetinim. Capacitatea Iranului (n.red. de război) se evaporă pe zi ce trece, în timp ce puterea americană crește devine mai inteligentă și absolut dominantă. Chiar astăzi sosesc mai multe bombardiere și mai multe avioane de vânătoare. Și acum, având controlul complet asupra spațiului aerian, vom folosi bombe gravitaționale de precizie ghidate prin GPS și laser, de 500, 1.000 și 2.000 de livre (n.red 226 kg / 453 kg / 907 kg), din care avem un stoc aproape nelimitat”, a declarat Pete Hegseth.
SUA promit că nu vor trimite soldați americani să invadeze Iranul
Desfăşurarea de trupe terestre americane în Iran nu este planificată în prezent, a declarat purtătoarea de cuvânt a Casei Albe, Karoline Leavitt.
"Nu face parte din planul pentru această operaţiune în acest moment", a declarat Leavitt într-o conferinţă de presă.
"Dar cu siguranţă nu voi exclude niciodată opţiunile militare în numele preşedintelui Statelor Unite sau al comandantului-şef şi, în mod înţelept, nici el nu face acest lucru", a adăugat ea.
"Ştiu că au existat mulţi lideri în trecut cărora le-a plăcut să excludă opţiuni fără a avea o înţelegere completă a modului în care lucrurile ar putea evolua. Deci, încă o dată, (desfăşurarea de trupe terestre) nu face parte din planul actual, dar nu voi elimina o opţiune în numele preşedintelui care poate fi luată în considerare", a mai spus ea.