Trump dă un ultimatum Iranului: SUA va ataca centralele electrice dacă Strâmtoarea Ormuz nu va fi redeschisă

Sursă foto: Shutterstock.com

Trump dă un ultimatum Iranului: SUA va ataca centralele electrice dacă Strâmtoarea Ormuz nu va fi redeschisă

Președintele Donald Trump a amenințat că va „lovi și distruge” centralele electrice iraniene dacă Teheranul nu redeschide Strâmtoarea Ormuz în termen de 48 de ore.

„Dacă Iranul nu DESCHIDE COMPLET, FĂRĂ AMENINȚARE, Strâmtoarea Ormuz, în termen de 48 DE ORE de la acest moment exact, Statele Unite ale Americii vor lovi și distruge diversele lor CENTRALE ELECTRICE, ÎNCEPÂND CU CEA MAI MARE!”, a scris Trump, într-o postare pe Truth Social, preluat de CNN

Trump a postat sâmbătă la ora 19:44 ET, ceea ce înseamnă că termenul său limită expiră luni la ora 19:44 ET (marți la ora 3:14, înTeheran).

Amenințarea marchează o escaladare a retoricii din partea lui Trump, care anterior a precizat opțiunea de a lovi infrastructura iraniană, dar a avertizat că acest lucru ar afecta capacitatea țării de a se reconstrui. Și este o recunoaștere tacită a faptului că închiderea strâmtorii oferă Iranului un avantaj semnificativ.

Ultima amenințare a lui Trump vine la o zi după ce a declarat că SUA ia în considerare „reducerea” eforturilor militare în Orientul Mijlociu și a respins întrebările despre planul Casei Albe de a restabili traficul prin Strâmtoarea Ormuz, spunând că „la un moment dat, se va redeschide singură”.

De asemenea, declarația vine după ce Trump a declarat că i-a spus prim-ministrului israelian Benjamin Netanyahu să oprească atacurile asupra instalațiilor petroliere și gaziere iraniene.

 

Personalizate pentru tine