Trump, la Davos: Iubesc Europa, dar continentul nu se îndreaptă într-o direcție bună

Sursǎ foto: Shutterstock.com

Trump, la Davos: Iubesc Europa, dar continentul nu se îndreaptă într-o direcție bună

Cuprins Articol:
Președintele american Donald Trump a ajuns la Forumului Economic de la Davos, Elveția, iar în deschiderea discursului său a vorbit despre faptul că „iubește Europa” și că vrea ca „Europa să fie bine”, susținând că Bătrânul Continent se îndreaptă într-o direcție greșită pe fondul politicilor liberale și a migrației în masă. Ulterior, Trump a început să înșire realizările bifate de administrația sa în primul an al celui de-al doilea mandat.

Trump, declarații măsurate la Davos: Nu vreau să insult pe nimeni

„Nu vreau să insult pe nimeni și spun că nu recunosc acest lucru, iar acest lucru nu este într-un mod pozitiv. Este într-un mod foarte negativ. Și iubesc Europa și vreau să văd cum Europa face bine, dar nu se îndreaptă în direcția corectă”, a spus Trump.

Trump a spus că multe guverne occidentale au întors spatele „la tot ceea ce face națiunile bogate, puternice și puternice”. Ulterior, președintele a adăugat că „sincer, multe părți ale lumii noastre sunt distruse chiar sub ochii noștri, iar liderii nici măcar nu înțeleg ce se întâmplă, iar cei care înțeleg nu fac nimic în privința asta.”

Președintele american s-a referit apoi la un „vest unit și puternic”, dar că acest „vis” nu se poate realiza decât dacă se oprește „distrugerea locurilor frumoase” ce sunt ruinate, în timp real, de politicile aflate în vigoare „în ultimul deceniu”, președintele făcând referire la politicile liberale (de stânga). 

De asemenea, Trump a vorbit și despre realizările sale în primul an al celui de-al doilea mandat al său la Casa Albă. În acest context, Trump și-a lăudat propriile decizii pe tema taxelor vamale și a vorbit și despre Venezuela, care „după 20 de ani”, va redeveni un partener bun al Statelor Unite. 

Trump: Doar „fraierii” cumpără turbine eoliene. Noi am fost „fraieri” când am înapoiat Groenlanda Danemarcei

Vorbind despre energii regenerabile, Trump a susținut că a anulat toate programele americane de construire a parcurilor eoliene, deoarece acestea „nu sunt viabile financiar și nu aduc beneficii”, pe lângă că ar „ucide păsări” și ar „afecta natura”. În schimb, Trump spune că China reușește să facă „bani frumoși” vânzând turbine eoliene, deși „chinezii nu le folosesc - nu vezi parcuri eoliene în China. Ei au doar câteva, iar pe restul le vând la fraieri”, a spus Trump. Ulterior, acesta a menționat și Groenlanda. 

„Am respect pentru oamenii din Groenlanda și pentru cei din Danemarcei. Dar orice aliat NATO are obligația să-și apere teritoriul, iar niciun stat nu poate să asigure protecția Groenlandei mai bine decât Statele Unite”, a precizat Trump. „Toți au văzut asta în Venezuela, s-a văzut ce putem face”. 

„Am văzut asta în cel De-al Doilea Război Mondial, când Danemarca a căzut în fața atacului german în doar câteva ore și nu și-a mai protejat teritoriul și nici pe cel al Groenlandei, așa că ne-am trimis trupele noastre și am reușit să salvăm și să apărăm Groenlanda,” a spus Trump. „Am luptat pentru Danemarca, pentru nimeni altcineva, pentru ca inamicii noștri să nu aibă teritoriul acesta în emisfera noastră”, a adăugat acesta. 

„Fără noi, cu toții ați vorbi germană și puțină japoneză. După război, am dat Groenlanda înapoi Danemarcei - o prostie - dar am dat-o înapoi și acum nu ne sunt recunoscători. Iar acum țara noastră și toată lumea este în fața unor riscuri mult mai mari - rachete, arme atomice, arme despre care nu pot nici măcar să vorbesc”, a adăugat Trump. 

Ce declarații cheie a mai făcut Trump în discursul său la Davos

  • Tot ce dorim de la Danemarca este să ne ofere Danemarca, să avem proprietate asupra sa. Vom construi un „Dom de protecție” măreț, cel mai măreț, cu care vom proteja inclusiv pe Canada. Să nu uităm, Mark, că țara ta trăiește din cauza noastră. Acest dom nu va fi ca niciun altul - nici măcar cel din Israel - pe care, apropo, noi l-am construit. Eu îi zic lui Bibi, - Bibi, nu-ți mai asuma meritele noastre, domul acela e făcut cu tehnologia noastră. Dar ei (n.r. israelienii) sunt curajoși, sunt luptători.
  • Situația este următoarea - SUA aproape că a susținut complet NATO. Dacă nu mă implicam eu, țările NATO n-ar fi dat mai mult de 2% din PIB pentru apărare - nu dădeau nici 2%, iar după ce am venit eu dau toți 5%, iar asta e mai bine pentru ei și pentru NATO. Anterior, nu ar fi dat nici 2% și doar noi (n.r. SUA) susțineam NATO. Noi plăteam tot și nu primeam nimic. Nu primeam nimic în schimb. Iar acum doar atât cerem, să avem proprietate asupra Groenlandei, pentru a o putea proteja. Nu vreau să folosesc forța - nu voi folosi forța, iar acum puteți respira ușurați - dar acum doar atât cer, o bucată de gheață, rece, prost așezată, dar una care poate juca un rol important în protecția planetei. Este o cerere mică față de câte am dat noi.
  • Problema este că noi vom fi acolo pentru NATO 100%, dar nu știu dacă NATO ar fi de partea noastră, dacă ne-ar ajuta dacă i-am anunța că suntem atacați, dar știu că noi i-am ajutat și îi ajutăm, deși nu știu dacă ei ne-ar ajuta. Ei acum nu ne ajută pe tema Groenlanda - care a provocat o mică scădere pe bursă - dar este o nimica toată față de ce câștiguri avem.
  • Siguranța națională nu se poate clădi decât pe siguranță economică și pe o economie solidă. Iar administrația anterioară, a lui Biden, a „autopen-ului”, pentru că nu cred că un președinte real ar fi semnat directivele pe care Biden le-a semnat, a distrus economia - am avut cea mai slabă economie din ultimii 48 de ani sau din totdeauna, eu cred că din totdeauna, dar experții spun 48 de ani, iar eu cred că e tot una. 48 de ani sau totdeauna, e la fel de rău. Dar noi am reușit să revigorăm economia, să ne revenim. Cu tarife, care au redus cu 77% deficitul de schimb al Statelor Unite, iar acum și cu petrolul Venezuelei vom reduce și prețul de la pompă. Acum, am readus relațiile economice pe un picior de egalitate, pentru că înainte ofeream „subvenții” pentru tot.

Personalizate pentru tine