Poliția Română a efectuat 3 mandate de percheziție în județul Harghita, într-un dosar penal privind eliminarea, deținerea și păstrarea deșeurilor în afara spațiilor autorizate.
În urma perchezițiilor, polițiștii au descoperit aproximativ 90 de tone de deșeuri feroase, neferoase și de alte tipuri (vehicule scoase din uz, butelii etc.), precum și diverse înscrisuri. Autoritățile au emis și un mandat de aducere.
Polițiștii au pus în executare 9 mandate de execuție în urmă cu 10 zile, în județele Mureș și Harghita, într-un dosar de comercializare sau deținere de produse supuse marcării fără a fi marcate corespunzător sau cu marcaje false, potrivit unui comunicat emis de IPJ Harghita.
În urma perchezițiilor, polițiștii au descoperit peste 8.000 țigarete, 94.300 de lei și 2.200 de euro, 2 telefoane mobile și diverse înscrisuri.