Vladinsky este singurul artist român care expune la ediția ART SG din acest an, eveniment desfășurat la Marina Bay Sands, Singapore, într-unul dintre cele mai competitive și bine curate contexte ale pieței globale de artă.
Declarația artistului este una directă, asumată, fără artificii:
„Sunt singurul român care expune aici și sunt mândru să punem România pe această hartă internațională.”

Cinci lucrări Vladinsky în standul HOFA Gallery
În standul HOFA Gallery, Vladinsky este prezent cu cinci lucrări, majoritatea aparținând seriei Trying to Find the One Who Has Stolen My Talent — un corp de lucrări care investighează identitatea, percepția și tensiunea dintre valoare, validare și construcția artistului contemporan.
Selecția lucrărilor reflectă o etapă matură a parcursului artistic, una deja recognoscibilă pe piața internațională, și poziționează seria într-un dialog direct cu un public extrem de exigent și educat vizual.

Deschiderea VIP – un semnal clar
Deschiderea oficială pentru publicul VIP, care a avut loc pe 22 Ianuarie 2026 la ora 14:00, a fost un succes, confirmând interesul constant al colecționarilor și profesioniștilor din regiune pentru artiști cu discurs coerent și parcurs internațional solid.
După cum este bine cunoscut, publicul din Singapore este unul educat, atent la concept, context și continuitate artistică. Aici, arta nu este tratată ca un obiect decorativ, ci ca un element esențial al ecosistemului cultural și educațional al orașului-stat.

Singapore – educație, respect și viziune pe termen lung
Singapore oferă un cadru rar întâlnit:
un oraș construit pe educație, disciplină și respect pentru excelență, în care arta este integrată firesc în strategia de dezvoltare culturală și economică.
În acest context, prezența unui artist român la ART SG capătă o semnificație care depășește simpla participare la un târg. Este o dovadă că România poate fi prezentă în conversațiile internaționale relevante, atunci când există consecvență, rigoare și o poziționare corectă.

Un moment care contează
ART SG nu este doar un târg de artă, ci un punct de întâlnire între Asia, Europa și America.
Faptul că România este reprezentată aici, chiar și printr-un singur artist, este un semnal clar de vizibilitate și validare într-un context global extrem de competitiv.