Mesajul a fost publicat luni pe Facebook, după expirarea ultimatumului dat de conducerea PNL lui Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma și Alinei Gorghiu, potrivit Agerpres.
Lucian Bode: S-a ajuns mult prea departe
Bode a publicat un mesaj însoțit de o referire la sigla PNL, despre care spune că nu mai reflectă realitatea actuală a partidului.
„Mulți m-au întrebat ce fac. Azi, la ora 12:00, mă uitam la desenul acesta primit pe 5 iunie de la fetița mea și îmi aminteam de entuziasmul și încrederea cu care vorbeam cândva despre PNL. În doar două săptămâni, partidul a reușit să se degradeze atât de mult încât simbolul acela al direcției ascendente nu mai seamănă deloc cu realitatea de azi”, a scris Lucian Bode.
Deputatul liberal susține că modul în care au fost luate deciziile în partid arată o ruptură între mesajele publice ale PNL și realitatea internă.
„S-a ajuns mult prea departe, iar felul în care s-au luat deciziile în ultima perioadă spune totul despre ruptura dintre ceea ce promiteam oamenilor și ceea ce vedem acum în interiorul partidului”, a mai scris Bode, citat de Agerpres.
Ultimatumul pentru cei cinci liberali a expirat
Ultimatumul dat de conducerea PNL celor cinci membri ai partidului, Lucian Bode, Rareș Bogdan, Adrian Veștea, Hubert Thuma și Alina Gorghiu, a expirat. Aceștia urmează să fie excluși din rândul liberalilor, potrivit Agerpres.
Tensiunea vine după Congresul Extraordinar al PNL, care a stabilit că participarea membrilor partidului la construcția unui Guvern cu PSD îi plasează în afara liniei politice adoptate de formațiune. Adrian Veștea, desemnat premier, încearcă să formeze un Cabinet susținut de PSD, de o parte a liberalilor și de independenți.