Ilie Bolojan, val de mesaje după demitere. Ce a transmis de Ziua Independenței: "România are nevoie de reforme profunde în administraţie"

Sursǎ foto: Agerpres FOTO

Ilie Bolojan, val de mesaje după demitere. Ce a transmis de Ziua Independenței: "România are nevoie de reforme profunde în administraţie"

Cuprins Articol:
Premierul interimar Ilie Bolojan a transmis astăzi un mesaj de Ziua Independenţei Naţionale a României în care apreciază că provocarea perioadei acuale este de a asigura o funcţionare mai bună a instituţiilor şi a administraţiei, eficientă şi corectă pentru toţi cetăţenii săi. „Independenţa câştigată atunci ne obligă astăzi la responsabilitate”, afirmă premierul interimar. Reamintim că Parlamentul României a votat demiterea Guvernului condus de Ilie Bolojan, după ce moțiunea de cenzură a întrunit 281 de voturi „pentru”, mult peste pragul necesar de 233 de voturi.

Ilie Bolojan: “Astăzi, provocarea este o funcţionare mai bună a instituţiilor şi a administraţiei”

„10 Mai – Ziua Independenţei Naţionale a României! Este data la care România a făcut un pas decisiv: şi-a asumat, fără echivoc, statutul de stat independent”, a scris, duminică, pe Facebook, premierul interimar Ilie Bolojan.

Potrivit acestuia, în 1877, prin curajul şi viziunea unor lideri precum Mihail Kogălniceanu şi Carol I, România şi-a proclamat independenţa şi a demonstrat, pe câmpul de luptă, că libertatea se câştigă şi se apără. 

„Atunci au fost puse bazele unui stat modern şi funcţional. Astăzi, provocarea este o funcţionare mai bună a instituţiilor şi a administraţiei, eficientă şi corectă pentru toţi cetăţenii săi. România are nevoie de reforme profunde în administraţie, economie şi servicii publice. Independenţa câştigată atunci ne obligă astăzi la responsabilitate şi la continuarea modernizării statului, prin instituţii solide, reducerea risipei şi recâştigarea încrederii cetăţenilor”, a adăgat Ilie Bolojan.

Acesta este de părere că, aşa cum prima generaţie de lideri ai României moderne a schimbat destinul ţării, ”şi noi avem datoria să ducem România mai departe, prin muncă, seriozitate şi decizii corecte”. „Dumnezeu să aibă în pază ţara noastră! La mulţi ani, România!”, a conchis Ilie Bolojan, premierul interimar al României.

“Democrația nu se apără o dată la câțiva ani. Se apără în fiecare zi”

Premierul Ilie Bolojan a transmis într-un alt mesaj, adresat cu ocazia Zilei Europei, că „ani la rând, în România a supraviețuit un mecanism de putere cu rădăcini adânci în comunism, un sistem în care unii avansau prin relații, nu prin competență, în care resursele statului serveau rețele de influență, nu oamenii.”  

"Astăzi, acest sistem reacționează. Pentru că reformele îi taie privilegiile și sursele de putere. De aceea, modernizarea României este o luptă grea. Europa înseamnă exact opusul: instituții puternice, lege egală pentru toți, respect pentru banul public și șanse câștigate prin muncă.Vrem o țară a șanselor egale, pentru fiecare dintre noi, sau o țară dominată de ură și dezinformare?

Le mulțumesc tuturor celor care ies astăzi în stradă pentru valorile democratice. Chiar dacă nu sunt în București, sunt alături de ei și de toți cei care cred într-o Românie europeană, modernă și dreaptă. Democrația nu se apără o dată la câțiva ani. Se apără în fiecare zi", a scris Ilie Bolojan, premierul interimar.

 

Personalizate pentru tine