Liberalii discută cu alţi parlamentari pentru a nu susţine moţiunea de cenzură
Întrebat dacă sunt semnale că PNL ar putea să voteze împotriva Guvernului Bolojan, Fenechiu a spus: "Exclus, aşa ceva nu se va întâmpla", potrivit Agerpres.
Fenechiu a menţionat că liberalii discută cu alţi parlamentari pentru a nu susţine moţiunea de cenzură.
"E mult spus negociere. Te întâlneşti cu ei, îi întrebi: Votezi? Nu votezi? De ce votezi? Crezi că e bine?", a spus liderul senatorilor PNL.
Parlamentarii care au făcut parte din POT să voteze împotriva moţiunii
El a adăugat că există şi posibilitatea ca parlamentarii care au făcut parte din POT să voteze împotriva moţiunii.
"Această posibilitate există, dar depinde de fiecare dintre ei, cu siguranţă nu vor avea toţi aceeaşi abordare, unii vor vota, alţii nu vor vota. Astea sunt lucruri care se discută şi se stabilesc până în momentul votului", a explicat Fenechiu.
A reiterat faptul că PNL are o decizie statutară să nu mai facă o alianţă cu PSD, dacă dărâmă Guvernul.
"PNL are nişte decizii statutare, una dintre acestea este că dacă PSD dărâmă Guvernul, nu mai facem nicio alianţă cu PSD şi fie mergem pe un guvern fără PSD, fie mergem în opoziţie. Colegii mei sunt oameni serioşi şi consecvenţi dacă am decis un lucru şi am avut în vedere ce se poate întâmpla.
Pe de altă parte, nu cred că este în regulă să continuăm o guvernare cu PSD, că mâine PSD va face la fel: face o moţiune cu AUR şi schimbă prim-ministrul. Şi atunci, ce rost are să mai ai un prim-ministru într-o guvernare cu PSD, dacă PSD îţi schimbă ţie prim-ministrul, dacă nu respectă o înţelegere, dacă o bună perioadă de timp au avut alte politici publice decât cele stabilite de coaliţie, dacă modifică ordonanţele Guvernului, dacă îşi creşte deficitul bugetar, ce variante ai?!", a mai spus liderul senatorilor liberali.
Legat de faptul că există lideri ai PNL care şi-ar dori o reconciliere cu PSD şi nu sunt aliaţii lui Ilie Bolojan şi dacă se aşteaptă la o revoltă în partid, în cazul în care moţiunea de cenzură va trece, Fenechiu a spus: "Eu, sincer, nu mă aştept, chiar dacă există colegi care să nu-l placă pe Ilie Bolojan, niciun lider politic de nicăieri nu este iubit, adulat chiar de toată lumea, cred că majoritatea membrilor PNL şi majoritatea celor din Biroul Politic Naţional sunt în momentul de faţă pentru deciziile statutare".
Întrebat dacă PNL s-ar 'sinucide' politic dacă îl va trăda pe Ilie Bolojan, Fenechiu a răspuns: "Eu cred că da, eu cred că în momentul în care am încălca propriile noastre decizii, nu am face altceva decât să validăm teza potrivit căreia suntem o anexă a PSD".
Acesta vede posibilitatea unui guvern minoritar cu Ilie Bolojan premier şi cu o altă majoritate.
"Vedem, eu vă spun că e Ilie Bolojan, o să vedem", a adăugat el.