Traian Băsescu nu crede că PSD este aproape de ieșirea din coaliție
„Nu, nu cred. Dar vizavi de formularea domnului Grindeanu, aș spune că Bolojan demonstrează că este premierul României. Nu este nici al coaliției, nici al liberalilor, nici al lui Grindeanu. Dar Bolojan urmărește cu tenacitate realizarea obiectivelor legate de restabilirea echilibrelor macroeconomice ale României. Cred că această corecție trebuie făcută cu privire la al cui premier este Bolojan. Este premierul României,” a declarat Traian Băsescu la Digi24.
Fostul președinte îl acuză pe Grindeanu că își sabotează propriul premier
„Nu este posibil ca în timp ce premierul negociază la comisie, cu comisar, cu director de direcții, ajustarea acestui PNRR în așa fel încât să pierdem cât mai puțini bani, dacă s-ar putea, să nu pierdem deloc. Deci, în timp ce premierul face acest efort, mesajele care vin de la București sunt: îl dăm afară, ieșim din coaliție, nu-l mai vrem premier. Ăsta cum se numește? Pentru cei care înțeleg ce se întâmplă. Fiți convinsă că orice declarație de la București legată de Guvern ajunge în câteva minute și pe masa Ursulei von der Leyen. Deci, cred că ce face Grindeanu pur și simplu își sabotează propriul premier,” spune Băsescu.
Sorin Grindeanu, val de atacuri la Bolojan
Șeful PSD a făcut declarații noi, după ce a spus într-un interviu că va lansa consultări în PSD, pentru a stabili dacă partidul mai rămâne în coaliție sau dacă îl mai susține premier pe Ilie Bolojan.
Sorin Grindeanu a precizat într-o conferință de presă, că Ilie Bolojan nu a fost premierul coaliției, ci doar al unui singur partid: USR. Întreaga situație s-a declanșat, după ce Sorin Grindeanu a afirmat într-un interviu acordat G4Media că va propune un vot intern în cadrul partidului, în care social-democrații să decidă dacă vor să rămână în coaliție cu Ilie Bolojan premier sau dacă vor alt premier, dar și dacă vor să mai rămână în coaliție alături USR.
"Bolojan nu este premierul doar al USR-ului. E și premierul PSD-ului, și al UDMR-ului, chiar și al PNL-ului. E premierul coaliției. În aceste luni nu l-am simțit ca fiind premierul unei coaliții. A fost premierul unei formațiuni din această coaliție, și aia nu e PNL. E USR-ul", a precizat șeful PSD.
Reacția lui Bolojan la atacurile lui Grindeanu
La rândul său, Ilie Bolojan a declarat, joi, că nu a avut telefonul la el și nu a putut urmări declarațiile din țară, fiind toată ziua în întâlniri la Bruxelles cu diverși oficiali europeni.
Șeful Executivului a adăugat că responsabilitatea sa a fost să respecte cetățenii României, partenerii de coaliție și să pună în practică programul de guvernare.
„De azi dimineață n-am avut telefonul la mine, pentru că fiind încontinuu în întâlnir nu poți să stai să te uiți ce se postează sau ce se declară de către unul sau altul dintre actorii politici, în plan intern. Deci nu am apucat să verific declarațiile sau ce s-a întâmplat în țară. Vorbesc de componenta asta, pentru că alte lucruri importante n-au fost în aceste ore. Altfel mi-ar fi spus colegii mei.
Deci, nu pot să fac comentarii legate de aceste aspecte. Sigur partidele politice și liderii politici au dreptul să își facă consultările interne așa cum consideră de cuviință, au dreptul să facă declarații. Asta este opțiunea lor. Responsabilitatea mea și obligația ca premier este, ca atâta timp cât sunt pe acest post, să fac ceea ce trebuie pentru România și asta am încercat și în aceste zile, să respect cetățenii noștri”, a precizat Ilie Bolojan, întrebat despre reproșurile lui Sorin Grindeanu că a fost doar premierul USR și PSD urmează să decidă intern dacă rămân sau nu în coaliție, într-o conferință de presă susținută la Bruxelles.