Consultări la nivel național în PSD
„Nu putem fi prizonierii unei guvernări care ia pâinea de pe masa românilor”, a afirmat Grindeanu, într-o postare publică, adaugând că participanții la reuniune au criticat deciziile unilaterale ale actualei guvernări.
Potrivit acestuia, reprezentanții administrațiilor locale – primari, președinți de consilii județene și consilieri – au transmis că sunt nemulțumiri tot mai mari în rândul populației față de situația economică.
Grindeanu a precizat că PSD va lua decizii politice „în interesul românilor”, după consultări la nivel național, menționând că problemele ridicate în regiunea Sud-Vest se regăsesc și în alte zone ale țării.
Sorin Grindeanu nu mai vrea să fie prizonierul lui Bolojan
"Aceasta este concluzia primei întâlniri regionale cu filialele PSD din Regiunea Sud-Vest, unde toți colegii mei au fost de acord că nu putem sta la nesfârșit de dragul unei false stabilități care nu aduce prosperitate. Nu vom fi complici la o guvernare care ia decizii unilaterale și ignoră soarta românilor!
I-am ascultat pe primarii de comune și municipii, șefii de Consilii Județene sau consilierii locali, care ne-au spus că oamenii din comunitățile lor nu mai acceptă o guvernare care să se ascundă în spatele scuzelor. De aceea, orice decizie vom lua, o vom face gândindu-ne exclusiv la interesul românilor!
Le mulțumesc tuturor colegilor mei dinbuget 206Mehedinți, Vâlcea și Gorj care au spus lucrurilor pe nume, iar eu respect cuvântul lor. Este prima regională, dar sunt ferm convins că aceleași probleme vor fi ridicate și de ceilalți colegi din țară", a scris președintele PSD pe pagina de facebook.
Sărăcia se vede peste tot și se simte de către toți românii
Sorin Grindeanu, președintele PSD