Dacă moțiunea va trece, președintele va trebui să convoace partidele parlamentare la consultări pentru desemnarea unui nou premier. Votul va fi unul secret, cu bile.
Primii doi căzuți: Emil Boc și Mihai Răzvan Ungureanu
- Prima moțiune de cenzură a fost adoptată de Parlamentul României în 13 octombrie 2009, împotriva Guvernului condus de Emil Boc.
Atunci, moţiunea de cenzură intitulată „11 împotriva României”, iniţiată de PNL şi UDMR şi susţinută de PSD, a primit 254 de voturi pentru şi 176 „împotrivă”.
- A doua moţiune de cenzură, adoptată de Parlament a fost cea depusă de Uniunea Social Liberală (PSD şi PNL) în aprilie 2012.
Atunci, a fost demis Guvernul condus de Mihai-Răzvan Ungureanu, după doar 78 de zile de la învestire (9 februarie 2012).
PSD l-a dat jos pe Grindeanu. Și Guvernul Viorica Dăncilă a căzut în Parlament
- A treia moţiune de cenzură care a trecut de Parlament a dus la căderea Guvernului condus de Sorin Grindeanu, cu voturile propriului partid, PSD.
Cea de-a patra moțiune de cenzură care a trecut de Parlament a dus la căderea Guvernului condus de Viorica Dăncilă. Intitulată „Ca să reconstruim România, Guvernul Dăncilă trebuie demis de urgenţă!”, moțiunea a fost depusă în Parlament în 1 octombrie 2019.
În 10 octombrie 2019, moţiunea de cenzură împotriva Guvernului Dăncilă a fost adoptată de Parlament, cu 238 de voturi pentru, în condiţiile în care erau necesare 233 de voturi.
Guvernul consus de Ludovic Orban a fost demis în 2020
- A cincea moțiune de cenzură adoptată de Parlamentul României a dus la demiterea Guvernului condus de Ludovic Orban, în 5 februarie 2020.
Moţiunea de cenzură, intitulată „Guvernul Orban/PNL - privatizarea democraţiei româneşti” și semnată de 208 parlamentari de la PSD şi UDMR , a trecut cu 261 de voturi „pentru”.
- A șasea moțiune de cenzură a fost cea împotriva Guvernului Florin Cîțu, în septembrie 2021. Moțiunea a fost inițiată de PSD și a fost votată cu un scor istoric de 281 de parlamentari, potrivit cronologiei realizate de hotnews.ro.
Denumită ,,Stop sărăciei, scumpirilor şi penalilor! Jos Guvernul Cîțu", moțiunea a fost inițiată de parlamentari PSD și a trecut cu cel mai mare număr de voturi: 281 ,,pentru."
Moţiunea de cenzură PSD-AUR ”STOP "Planului Bolojan”
Premierul Ilie Bolojan este acuzat că a transmis un mesaj nazist, vorbind despre şobolanii din cămară şi că Executivul pregăteşte cea mai amplă înstrăinare de active strategice din ultimele două decenii, fără consultare în Coaliţie, fără dezbatere publică şi fără o minimă asumare politică.
George Simion a declarat că AUR își va asuma formarea unui guvern alături de PSD. Pe de altă parte, liderul social-democraților a repetat că exclude o alianță cu AUR.
Rămâne de văzut ce se va întâmpla după data de 5 mai, în condițiile în care PNL și USR au transmis, de asemenea, că nu vor mai reveni la guvernare alături de PSD, dacă partidul condus de Sorin Grindeanu va depune moțiune împotriva Guvernului Bolojan.