"Înfăptuirea dreptăţii în ceea ce priveşte Revoluţia este indispensabilă consolidării democraţiei româneşti. Avem, în continuare, nevoie ca Justiţia să facă lumină în marile dosare ale trecutului recent. Fără decizii definitive, fără răspundere şi fără dreptatea morală datorată victimelor şi urmaşilor lor, societatea rămâne vulnerabilă la manipulare, la relativizarea răului şi la deformarea memoriei", a scris Nicuşor Dan pe pagina sa de Facebook, preluat de Agerpres.ro.
Preşedintele a adăugat că, în urmă cu 36 de ani, România s-a ridicat împotriva unui regim care îşi construise puterea pe teroare, minciună şi dezumanizare, iar în zilele Revoluţiei violenţa dictaturii s-a dezlănţuit cu o cruzime criminală, încercând să zdrobească visul pentru care mii de români au plătit cu viaţa: o ţară liberă şi democratică.
"Este esenţial să spunem adevărul, de fiecare dată când este nevoie. Cele patru decenii şi jumătate de comunism au însemnat foamete, izolare economică, socială şi intelectuală, distrugerea sistematică a libertăţilor, abuzuri şi crime îndreptate inclusiv împotriva celor mai vulnerabili. A fost un regim care a dispreţuit profund viaţa, demnitatea umană şi drepturile fundamentale. Comunismul a suprimat elitele intelectuale, a redus la tăcere vocile care i se opuneau, a interzis credinţa trăită liber şi a limitat drastic dreptul de a vorbi, de a te aduna şi de a te asocia", se arată în postarea de pe Facebook a preşedintelui.
Nicuşor Dan a mai spus că regimul comunist a reprezentat o agresiune continuă asupra conştiinţei umane şi totuşi au existat oameni care nu au cedat, iar cei care au îndurat persecuţii, închisori, umilinţe şi chiar moartea, refuzând să-şi trădeze propria conştiinţă, fac parte din temelia morală a României de astăzi.
"Traversăm iarăşi vremuri complicate, marcate de incertitudine şi tensiuni. Tocmai de aceea, lecţia Revoluţiei şi idealurile asumate în Proclamaţia de la Timişoara rămân actuale. Libertatea trebuie apărată permanent prin vigilenţă civică, instituţii solide, respect pentru lege şi drepturile cetăţenilor, dar şi prin respingerea fermă a oricăror forme de abuz sau extremism", a mai scris şeful statului.